„Św. Jan Od-Nowa” – wystawa Odbudowa kościoła

„Św. Jan Od-Nowa” – wystawa Odbudowa kościoła

Kościół św. Jana – obiekt znany gdańszczanom. Scenografia dla serialu „Kolumbowie”, miejsce katastrofy budowlanej, zniszczeń wojennych, duchowych przeżyć, współistnienia sacrum i profanum, ważnych wydarzeń w historii miasta. „Beneficjent funduszy unijnych”, wyjątkowe centrum kultury, miejsce doznań artystycznych, spotkań z historią i współczesnością, a wreszcie historia pięknego odrodzenia zabytku. 75 lat po zakończeniu II wojny światowej zakończyliśmy odbudowę tego miejsca.

 

 

W ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku projektu „Św. Jan Od-Nowa” w nadchodzących miesiącach odbyły lub odbędą się: koncerty, wystawa, konferencja oraz program edukacyjny dotyczący dziedzictwa kulturowego. Kulminacyjnym wydarzeniem tego projektu jest multimedialna wystawa retrospektywna oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych. Widz od samego wejścia do budynku jest oprowadzany po historii Centrum, zapoznając się nie tylko z ważnymi wydarzeniami istnienia tego miejsca, ale też z nieznanymi dotąd ciekawostkami. Wraz z chronologią wydarzeń ekspozycja stopniowo wzbogacana jest o multimedia – materiały filmowe, model 3D, animację komputerową, aż po aplikację mobilną – pokazując możliwości techniczne tego miejsca i prezentując zabytek także jako przestrzeń dostosowaną do współczesności.

Wystawa, przede wszystkim, jest próbą podsumowania działań NCK na rzecz odbudowy i adaptacji tego miejsca oraz podkreśleniem symbolicznej zmiany Kościoła na Centrum św. Jana.

Po odbudowie i rewitalizacji, przeprowadzonej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, zabytkowy obiekt pokazał nowe oblicze, a Gdańsk i Pomorze zyskało wielofunkcyjną przestrzeń kulturalną, gdzie na wielu płaszczyznach realizujemy hasło Kultura w gotyckich murach!

Cyfrowym uzupełnieniem wystawy jest seria podcastów pt. Czego nie wiecie o Janie, dostępna pod tym linkiem: https://www.nck.org.pl/pl/aktualnosc/5115/seria-podcastow-pt-czego-nie-wiecie-o-janie

 

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana

Wystawa czynna:

poniedziałek – sobota godz. 10.00 – 18.00
niedziela godz. 14.00 – 18.00
WSTĘP: wolny

 

Wystawa odbywa się w ramach zapoczątkowanego w marcu 2020 roku projektu pt. Św. Jan Od-Nowa – cyklu wydarzeń, podczas którego prezentowana jest działalność Centrum św. Jana. W ubiegłym roku projekt skupił się na pokazaniu, możliwości wykorzystania zrekonstruowanych organów bocznych, tegoroczna odsłona pokaże szerszy kontekst i przedstawi historię odbudowy i adaptacji tego zabytku na centrum kultury. W ramach tegorocznej odsłony prócz wystawy zaplanowane zostały następujące wydarzenia:

    1. Koncert I 17 lipca 2021 | KAYAH & GANG TANGO. Szczegóły w linku: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5129/kayah-gang-tango-koncert-sw-jan-od-nowa
    2. Międzynarodowa konferencja naukowa I 1– 2 października 2021 | Św. Jan Od-Nowa – 260 lat organów Johanna Friedricha Rhodego. Kultura organowa Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku”.
    3. Koncert I 9 październik 2021 | Hania Rani & Dobrawa Czocher
    4. Program edukacyjny I lipiec – grudzień 2021

 

O kolejnych wydarzeniach oraz szczegółach dot. projektu Św. Jan Od-Nowa przeczytacie tutaj: https://www.nck.org.pl/pl/projekt/sw-jan-od-nowa-2021

 

 

Wystawa „Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku” – udogodnienia:

– wystawa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową – Centrum św. Jana zostało wyposażone w rozkładaną rampę wjazdową i toaletę dla osób z niepełnosprawnością ruchową;
– tekst wystawy jest dostępny również w języku angielskim – przewodniki dla osób anglojęzycznych do wypożyczenia przy wejściu;
– wystawa została wyposażona w audio przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących – do wypożyczenia przy wejściu;
– jednym z elementów wystawy jest trójwymiarowa, dotykowa makieta prezentująca bryłę i przekrój kościoła św. Jana także osobom niewidomym i słabowidzącym;
– innym elementem wystawy jest film podsumowujący pierwszy etap odbudowy kościoła. Film został dostosowany do potrzeb osób G/głuchych, niewidomych i słabowidzących oraz w wersji anglojęzycznej.

Ponadto Centrum św. Jana zostało wyposażone w system tablic informacyjnych o historycznym wyposażeniu kościoła składający się z jednej tablicy poziomej z dodatkowymi wypukłymi oznaczeniami dotykowymi i pinami brajlowskimi dla niewidomych (zaprojektowanej również z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich) z planem budynku oraz tablic pionowych z poszczególnymi zabytkami. Do każdej tablicy został zaimplementowany beacon-nadajnik, który sygnalizuje swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Nadajnik dostarcza informacji o zabytku osobom niewidomym i słabowidzącym.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Czeka na nich miska z wodą.

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

{info. pras}

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz