Aria nad brzegiem Dunajca


Doświadczenie grania na łonie natury czy też słuchania w takich warunkach koncertu z pewnością musi być niezapomniane. Choć oglądając „Arię” można, oczywiście, zadać sobie pytanie, czy realizując wideoklip do muzyki klasycznej (bądź fuzji klasyki z rozrywką), wystarczy ograniczyć się do ujęć grającego wykonawcy w imponującej scenerii i pięknych zdjęć i wszystko oprzeć na prostym wizualnym pomyśle, czy też próbować uczynić z tego krótką, autonomiczną wypowiedź filmową. Tylko czy wtedy jeszcze słuchalibyśmy muzyki, czy też podążali za akcją? Ostatecznie muzyka w tym wypadku ma pierwszeństwo. „Aria” to klip promujący nową płytę Adama Kośmiei wydaną nakładem wydawnictwa Warner Classics – „Tribute to Gulda”.

 

___

 

Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Absolwent nowojorskiej Manhattan School of Music oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall, Shenzhen Concert Hall, Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Łukasz Kurek – absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracowałem z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Ruchem Muzycznym, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Europejskim Centrum Muzycznym Krzysztofa Pendereckiego, Teatr Słowackiego w Krakowie, Teatr Batorego w Chorzowie. W przeszłości zorganizowałem festiwal Gruby Rozmach Artystyczno-Muzyczny. Pracowałem jako asystent reżysera Krystiana Lady przy superwidowisku Nabucco w Operze Wrocławskiej, Realizowałem wywiad ze światowej sławy skrzypaczką Anne-Sophie Mutter, pisarzem Szczepanem Twardochem, ale też z Carlosem Saurą, Cristim Puiu, Januszem Wawrowskim, Szymonem Nehringiem.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz