Goście na 7. Świdnickim Festiwalu Filmowym Spektrum


Kto pojawi się na 7. Świdnickim Festiwalu Filmowym Spektrum? Wśród gości m.in. Katarzyna Figura, Łukasz Ronduda, Kinga Dębska, Łukasz Grzegorzek, Daniel Rycharski, Tomasz Kolankiewicz.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście spotkań z twórcami, aktorami, gwiazdami prezentowanych w programie filmów i nie tylko.

 

W cyklu Bliżej Jurorów, o swojej karierze filmowej opowie aktorka Katarzyna Figura, która oceniać będzie konkursowe fabuły z sekcji Okiem Młodych czy reżyserka Martyna Majewska (jury konkursu amatorskiego) – spotkanie z nią będzie połączone z projekcją przeglądu jej twórczości, w tym krótkiego metrażu „Maria nie żyje” wyświetlanego na kilkudziesięciu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Wśród jurorów w tym roku także m.in. laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i dokumentalista Piotr Stasik, którego debiut fabularny „Ćmy” miał swoją premierę w tegorocznym Konkursie MFF Nowe Horyzonty; reżyserka Daria Kopiec – jej animacja „Własne śmieci” zdobywa najważniejsze nagrody na festiwalach w Krakowie, Koszalinie czy Jeleniej Górze; Michał Ciechomski – laureat głównej nagrody w konkursie fabularnym Okiem młodych 6. edycji Spektrum za film „Uległość”.

 

Twórcy z Gdyni w Świdnicy: filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na Spektrum!

 

W programie festiwalu znalazło się sporo tytułów, które miały swoją premierę na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a jednym z jurorów będzie sam Dyrektor gdyńskiej imprezy Tomasz Kolankiewicz.

 

W Świdnicy licznie stawi się ekipa filmowa „Wszystkich naszych strachów” nagrodzonych najwyższym gdyńskim wyróżnieniem – „Złotymi lwami” dla najlepszego filmu, a także nagrodą za najlepsze zdjęcia – m.in. reżyser Łukasz Ronduda i artysta Daniel Rycharski, którego życie i twórczość stanowiły inspirację do historii ukazanej w filmie – w jego rolę brawurowo wcielił się aktor Dawid Ogrodnik. Film pojawi się w kinach w całej Polsce dopiero 5 listopada, zatem na Spektrum – przedpremierowo! Z widzami spotka się też laureat nagrody za reżyserię filmu „Moje wspaniałe życie”, Łukasz Grzegorzek. To historia Joanny – troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. W głównej roli fenomenalna Agata Buzek, a na ekranie partnerują jej Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Do Świdnicy przyjedzie także reżyser „Piosenek o miłości” Tomasz Habowski. „Piosenki…” zostały okrzyknięte objawieniem tegorocznego festiwalu w Gdyni, film oczarował zarówno widzów, jak i krytyków i zdobył nagrodę dla najlepszej produkcji w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. To Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert (Tomasz Włosok), młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Justyna Święs z zespołu The Dumplings) zmieni jego życie. Wśród gości prosto z Gdyni także reżyserka „Zupy nic” Kinga Dębska czy reżyserka „Amatorów” Iwona Siekierzyńska.

 

Młodzi na Spektrum

 

Spośród ponad 600 nadesłanych filmów w 4 kategoriach konkursu Okiem Młodych znalazło się 35 tytułów. Na Spektrum przyjdzie wielu młodych reżyserek i reżyserów, których krótkie metraże zakwalifikowały się do oficjalnej selekcji konkursowej. Widzowie nie tylko będą mogli obejrzeć ich filmy na dużym ekranie, ale też podzielić się wspólnie z nimi wrażeniami filmowymi po projekcji.

 

Spektrum wrażeń nie tylko filmowych

 

Spektrum nie tylko kinem stoi – dziennikarz filmowy Jan Pelczar, tym razem w nieco innej roli, bo jako pisarz, opowie o swojej książce „Lecę. Piloci mi to powiedzieli” na specjalnym spotkaniu autorskim w Galerii Fotografii.

 

Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl. Zakup karnetów i biletów możliwy stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony Ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.
 
PEŁNY PROGRAM DO POBRANIA W FORMACIE PDF TUTAJ:
https://spektrumfestiwal.pl/wp-content/uploads/2021/10/3778464263247188668program-a4.pdf
 
7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w tym roku w dniach 24-30 października, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz