Koncert „Przyjaciele Kazimierzowi Kowalskiemu”


23 października o 18:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się Koncert PRZYJACIELE KAZIMIERZOWI KOWALSKIEMU. Ku czci pamięci Artysty, jego przyjaciele, zaprezentują szeroki wachlarz muzycznych przebojów – nie tylko operowych, ale i tych, które Kazimierz Kowalski uwielbiał i często słuchał.

Wystąpią: Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Małgorzata Kulińska, Andżelika Wiśniewska, Joanna Woś, Aleksander Kruczek, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski, Andrzej M. Jurkiewicz, Dariusz Stachura, Robert Ulatowski, Łukasz Załęski oraz orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.
Koncert poprowadzą także przyjaciele Artysty – Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

– Mieliśmy, wspólnie z Nim, świętować Jego Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i 70-lecie urodzin. Mieliśmy wspominać czas, kiedy kierował Teatrem Wielkim i nazywał go swoim drugim domem. Informacja o śmierci tego znakomitego łodzianina napełniła nas smutkiem – mówią pracownicy Teatru Wielkiego w Łodzi

***

Kazimierz Kowalski

Znakomity solista, śpiewał czołowe partie basowe w teatrach operowych, gwiazda festiwali, programów telewizyjnych i radiowych. Niestrudzony propagator muzyki poważnej, promotor młodych talentów, założyciel i dyrektor Polskiej Opery Kameralnej a także dwukrotny Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. Jeśli chcieć by znaleźć określenie najlepiej opisujące osobę Kazimierza Kowalskiego, to najodpowiedniejsze, jakie przychodzi do głowy, to Człowiek orkiestra.

W młodości wygrywał konkursy wokalne, później śpiewał czołowe partie basowe; nie unikał też kontaktów z tzw. muzyką rozrywkową. Lubił sprawdzać się w różnych obszarach życia muzycznego: prowadził rozległą działalność impresaryjną (m.in. słynne festiwale w Ciechocinku), stworzył Polską Operę Kameralną, redagował i prowadził autorskie programy radiowe i telewizyjne – m.in. spotkania ze sztuką wokalną słynnych polskich śpiewaków, bywał z dużym powodzeniem konferansjerem. Dwukrotnie był też dyrektorem naszego Teatru. Niestrudzony w lansowaniu młodych talentów wokalnych, zawsze z wielkim szacunkiem i empatią wyrażał się o starszych kolegach, pamiętał o Nich, korzystał z Ich wiedzy i doświadczenia, nie pozwalał też zapominać o Nich operowej publiczności.
W kręgu znajomych krąży powiedzenie, że Kazik „żył na akord”… Zawsze nad czymś pracował, zawsze dokądś gonił, a spraw, które miał do załatwienia, mimo że realizował je „od ręki”, ciągle przybywało, bo gdyby ich sobie także sam nie dodawał – czułby się nieswojo! Taki był i takim będziemy pamiętać
Kazika Kowalskiego.

W październiku 2021 roku mieliśmy wspólnie świętować jubileusz 50. lecia pracy artystycznej i 70. lecie urodzin Artysty, wszystko było już uzgodnione i dogadane, koncert się odbędzie, ale… braknie na nim głównego Bohatera tego wydarzenia. Smutek i żal, że odszedł wspaniały człowiek, pozostaje nam tylko pamięć.

Kazimierz Kowalski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu Antoniego Majaka. W 1976 roku zajął III miejsce (dwóch pierwszych nie przyznano) na konkursie wokalnym w Tuluzie i w tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Repertuar artysty szybko zaczął się wzbogacać o kolejne partie basowe; były to m.in. tytułowy Don Pasquale Donizettiego, Zbigniew w Strasznym dworze i Chorąży w Hrabinie Moniuszki, Don Basilio w Cyruliku sewilskim i Mustafa we Włoszce w Algierze Rossiniego, Żupan w Baronie cygańskim Straussa, Rajmund w Łucji z Lammermoor Donizetiego, a także pierwszoplanowe w Wolnym strzelcu Webera, Sprzedanej narzeczonej Smetany, Kniaziu Igorze Borodina, Księżycu Orffa, Borysie Godunowie Musorgskiego, Marii Stuart Twardowskiego, Diabłach z Loudun i Ubu Rex Pendereckiego. Wielką popularność i sympatię widzów przyniosła artyście rola Nika w polskiej prapremierze musicalu Zorba Kandera.

Kazimierz Kowalski przez cały okres swojej bogatej kariery realizował z wielkim powodzeniem działalność estradową sięgając do repertuaru rozrywkowego; dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, w swoim dorobku ma dziesięć płyt z nagraniami muzyki operowej i rozrywkowej, a na antenie Polskiego Radia prowadził autorską audycję, w której popularyzował sztukę wokalną i sylwetki polskich artystów nie tylko operowych. Był twórcą Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, założycielem i dyrektorem Polskiej Opery Kameralnej.

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi i w tym czasie udało mu się wystawić Moniuszkowskie: Halkę i Straszny dwór w Stanach Zjednoczonych. W latach 2006-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Otrzymał liczne nagrody, w tym tytuł Najsławniejszego Polaka 1999 roku przyznany w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia, Odznaczenie Za Zasługi dla Miasta Łodzi (2001), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Brązowy Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze (2006).

W 2021 roku ukazała się książka jego autorstwa, zatytułowana „Dyrektorem się bywa, artystą się jest”.

Kazimierz Kowalski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej.

Zmarł 1 sierpnia 2021 roku.

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz