Koncert Symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej


Filharmonia Podkarpacka zaprasza 22 października na koncert symfoniczny z udziałem wspaniałej skrzypaczki Aldy Dizdari. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi dyrygent Jiri Petrdlik.

I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (1882 – 1937) z  1916 roku wymaga od słuchacza skupionej uwagi, bo jest to utwór niezwykle oryginalny, wymykający się porównaniom do wcześniejszych dzieł tego gatunku. W przeciwieństwie do koncertów klasycznych, czy romantycznych kompozycja Szymanowskiego posiada formę jednoczęściową, wypełnioną treścią muzyczną o ogromnym natężeniu emocjonalnym. Tajemniczo brzmiące obrazy dźwiękowe ewokują klimat bliski estetyce ekspresjonistycznej. „Całość strasznie fantastyczna i nieoczekiwana.” – pisał kompozytor.  W programie pojawią się również dwie Uwertury „Dichter und Bauer(„Poeta i chłop”)oraz  „Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien
(„ Rano, południe i wieczór w Wiedniu”)  Franza von Suppé (1819 –  1895) – twórcy wiedeńskiej operetki. Obie urzekają wdziękiem, finezją i piękną melodyką.

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz