TR Warszawa 10. Festiwal Dialog


11 października 2021 roku odbędzie się najnowsza premiera TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, „3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. To właśnie ten spektakl otworzy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog” we Wrocławiu. 

 Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl po raz drugi 12 października br. o godzinie 19:00, również na scenie wrocławskiego Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.
12 października br. o godzinie 12:00 we wrocławskiej „Barbarze” odbędzie się spotkanie twórców i twórczyń przedstawienia z publicznością, które poprowadzi Tomasz Domagała.

10. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY „DIALOG”

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Dialog” odbędzie się we Wrocławiu
w dniach 11-16 października br. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to ostatnia odsłona tego międzynarodowego wydarzenia.
Obok “3SIÓSTR” w reżyserii Luka Percevala
w programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. takie spektakle jak:
“PŁACZ. ILUZJE” w reżyserii Christopha Marthalera z Schauspielhaus Zurich
oraz “AUSTERLITZ” w reżyserii Krystiana Lupy z litewskiego Jaunimos Teatras.

JAUNIMOS TEATRAS W PROGRAMIE FESTIWALI „DIALOG” I BATIC TRANSFER*

Warto dodać, że Jaunimos Teatras jest partnerem organizowanego przez
TR Warszawa festiwalu BALTIC TRANSFER* – przeglądu nowych form teatru, muzyki, audio instalacji z Estonii, Litwy i Łotwy. W dniach 18-24 października br. wspólnie
z partnerami: Jaunimos Teatras z Wilna, The New Theatre Institute of Latvia z Rygi oraz Centrum Teatralne Vaba Lava z Tallinna zaprosimy publiczność do uczestnictwa w przeglądzie teatru nowej generacji poszukującego artystycznego napędu w różnych obszarach sztuki i rzeczywistości. W programie BALTIC TRANSFER* Festival znalazły się zarówno premierowe propozycje teatru repertuarowego, jak i niezależne produkcje twórców i twórczyń wspieranych przez partnerskie instytucje, m.in. dwie produkcje Jaunimos Teatras: spektakl “Metoda Urbantschitscha” w reżyserii Arturasa Bumšteinasa, spektakl “Brat snu” w reżyserii Adomasa Juška. Festival odbywa się dzięki wsparciu Baltic Culture Fund. 

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY „DIALOG”
Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 2001 roku przez Krystynę Meissner, która obecnie jest dyrektorką artystyczną festiwalu. Od początku istnienia festiwalu “Dialog” jego głównym celem było spotkanie artystek i artystów teatru z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów. Każdy dzień festiwalu to dwa korespondujące ze sobą spektakle, które łączy problematyka, estetyka lub kierunek inscenizacyjnych eksperymentów. Obecnie Festiwal “Dialog” jest miejscem, gdzie mówi się o najważniejszych problemach współczesności z perspektywy artystek i artystów pochodzących z różnych kultur i środowisk. Podczas 9 odsłon festiwalu we Wrocławiu prezentowane były spektakle takich twórców i twórczyń jak m.in. Brett Bailey, Zoltan Balazs, Grzegorz Bral, Jennifer Herszman Capraru, Enrico Casagrande, Romeo Castellucci, Gianina Carbunariu, Emma Dante, Agata Duda-Gracz, Lev Erenburg, Oliver Frljić, Homayun Ghanizadeh, Paola Giannini, Gábor Goda, Marta Górnicka, Cezaris Graužinis, Eduardo Guerrero, Ivo van Hove, Grzegorz Jarzyna, Susanne Kennedy, William Kentridge, Jan Klata, Maja Kleczewska, Wojciech Klemm, Oskaras Koršunovas, Dmitry Krymov, Aline Kuppenheim, Franck van Laecke, Marco Layera, Angélica Liddell, Krystian Lupa, Christoph Marthaler, Krystyna Meissner, Rabih Mroué, Chevi Muraday, Eimuntas Nekrošius, Janusz Opryński, Luisa Pardo, Alain Platel, Lemi Ponifasio, Gabino Rodríguez, Radosław Rychcik, Árpád Schilling, Johan Simons, Cezary Tomaszewski, Krzysztof Warlikowski, Alize Zandwijk, czy Wojtek Ziemilski.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz