Patriotyczne koncerty w Filharmonii Krakowskiej


Tradycyjny koncert, organizowany rokrocznie przez Filharmonię Krakowską w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w tym sezonie artystycznym będzie miał aż dwie odsłony. Pierwszą z nich stanowi koncert pieśni patriotycznej, jaki odbędzie się w czwartek 11 listopada 2021 roku o godz. 12.00, drugą zaś specjalny koncert symfoniczny w sobotę 13 listopada br. o godz. 18.00, podczas którego Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego wykona Symfonię Nieodległości jego autorstwa.

11 listopada, czyli w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i niezawisłości państwowej, w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej zaprezentowane zostaną najpiękniejsze pieśni patriotyczne, których obecność na stałe wpisała się w świadomość narodową Polaków – Rozszumiały się wierzby płaczące; Ułani, ułani czy Czerwone maki na Monte Cassino i wiele, wiele innych. Utwory te przywoła Oktet Wokalny Filharmoników Krakowskich oraz akompaniująca mu grupa zaproszonych instrumentalistów. Projekt przygotowany został pod kierownictwem artystycznym Marcina Wróbla, aranżacje utworów stworzył na potrzeby koncertu Marek Pawełek. Licząc na udział publiczności w śpiewie piosenek, przygotowany został na tę okazję śpiewnik z tekstami, który pobrać można ze strony internetowej Filharmonii Krakowskiej.

W sobotę, 13 listopada, wykonane zostanie zaś monumentalne dzieło symfoniczne Sebastiana Perłowskiego – Symfonia Niepodległości, skomponowane na zamówienie Instytutu Promocji Kultury Polskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku. Sam autor stwierdza, że „tytuł i charakter utworu narzuciło święto niepodległości. (…) Materiał tematyczny tworzą w niej (symfonii): Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, a nawet Rota Feliksa Nowowiejskiego”. W Symfonii nie braknie także tekstów zaczerpniętych z twórczości polskich poetów, takich jak Władysław Broniewski czy Krzysztof Kamil Baczyński, a nawet uroczystych tonów narodowego polskiego tańca – poloneza. „Promieniujące polskością” dzieło, jak określiła Symfonię Niepodległości Małgorzata Janicka-Słysz, wykonane zostanie przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem autora, w partiach solowych wystąpią – mezzosopranistka Roksana Wardenga i baryton Viktor Yankovskyi.

 

W pierwszej części tego wieczoru zabrzmią popularne utwory napisane w duchu narodowym, jak Polonez z Pana Tadeusza Wojciecha Kilara, Polonez Pożegnanie ojczyzny Michała K. Ogińskiego, czy Mazur z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, zaś Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej towarzyszyć będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”.

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz