Filmy Teatru Nowszego na Los Angeles Dance Festival

Filmy Teatru Nowszego na Los Angeles Dance Festival

Po raz pierwszy w historii festiwalu Los Angeles Dance Festiwal w programie znalazły się propozycje z Polski, konkretnie z Łodzi! To ogromny sukces Teatru Nowszego, którego filmy taneczne „Daleko / Far” oraz „Odyseja” w choreografii Tomasza Ciesielskiego zostaną zaprezentowane wprost z Hollywood 5 grudnia.

Już w najbliższy weekend w Los Angeles odbędzie się główna odsłona Los Angeles Dance Festival, podczas którego zaprezentują się lokalni artyści z Los Angeles oraz artyści zagraniczni. To, co wyróżnia ten festiwal, to fakt, że jest on głównie dedykowany managerom, producentom, reżyserom, choreografom i łowcom talentów z Hollywood. W programie znalazły się dwa filmy taneczne w reżyserii i choreografii Tomasz Ciesielskiego z Teatru Nowszego. Flim „Daleko / Far” miał już premierę 14 listopada na Los Angeles Dance Festiwal w formie online oraz na żywo na Uniwersytecie Łódzkim, ale 5 grudnia zostanie zaprezentowany ponownie w głównej części Festiwalu.

 

Pandemia pokrzyżowała plany wyjazdowe na ten Festiwal, ale też wcześniej na rezydencję artystyczną, którą musieliśmy w rezultacie odbyć online. Podczas wirtualnych spotkań tworzona była praca „Daleko / Far” – czyli koprodukcja filmu tanecznego Teatru Nowszego z uczelnią artystyczną Calarst w Los Angeles – wyjaśnia choreograf i reżyser Tomasz Ciesielski.

 

Do projektu zaproszeni zostali studenci i absolwenci kierunków tanecznych Akademii Muzycznej i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi: Natalia Kladziwa, Katarzyna Leszek, Iryna Polishchuk, Tomasz Ryś, którzy stworzyli film taneczny wraz ze studentami i absolwentami Sharon Disney Lund School of Dance w CalArts w California Institute of the Arts w Los Angeles: Christiną Carlos, Kearianem Giertz i Selmą Stocker. Spójny obraz filmowy stworzył Paweł Szymkowiak.

 

Początkowo zaplanowana była wspólna praca na jednej sali prób. Bezpośredni kontakt oraz rozmowy w cztery oczy – na żywo, w realu. Pandemia pokrzyżowała te plany, więc taneczne relacje pomiędzy Łodzią i Los Angeles budowaliśmy dzięki nowym technologiom i komunikatorom internetowym – wspomina tancerka Natalia „Sarna” Kladziwa.

 

Film pt. “Daleko / Far” to obraz spotkania kilku osób z samotnością, byciem odciętym od świata przez czyjeś decyzje, własny błędy lub przymus pandemii. Dla każdego doświadczenie to układa się inaczej, ale wszystkich łączy dotkliwy brak bliskości drugiego człowieka. Ostatecznie sam proces twórczy stał się motywem filmu poprzez ukazywanie warunków pracy na dystans, w jakich zmuszeni jesteśmy w czasie pandemii funkcjonować.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz