Muzyka łączy [Finał III Festiwalu Eufonie]

Muzyka łączy [Finał III Festiwalu Eufonie]

Zaraz po przerwie na scenie pojawił się wraz z orkiestrą czeski pianista Lukáš Vondráček. Kariera artysty nabrała tempa, gdy ten zabłysnął swoją grą i zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety w 2016 r. Tego wieczoru artysta wykonał „Koncert fortepianowy a-moll” op. 16 Edvarda Griega i oczarował festiwalową publiczność wspaniałą interpretacją, a także niezwykłą sprawnością. Nawet w bardzo cichych fragmentach widać było niezwykłą kontrolę pianisty nad każdym dźwiękiem. Piękne przemyślane i wyselekcjonowane piana podbijały jeszcze bardziej dynamiczne części forte.

 

Ostatni utwór, który był zwieńczeniem tegorocznego festiwalu, to „Morning Prayers” pochodzącego z Gruzji kompozytora Gii Kanczelego. Przy fortepianie ponownie zasiadł Lukáš Vondráček. Dzieło to w pewien sposób wchodzi w dialog z II symfonią „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego, gdyż pochodzi z cyklu „Świat bez świąt Bożego Narodzenia”. To połączenie stworzyło ciekawy kontrast między kompozycjami, a także tematyczną klamrę koncertu. „Morning Prayers” to dzieło napisane na smyczki, flet altowy, fortepian, gitarę basową, a także taśmę, z której publiczność mogła usłyszeć głos kobiecy (sopran), jednak warto zaznaczyć, że kompozytor pierwotnie zapisał tę partię na głos chłopięcy. Niskie, tajemnicze, ale niezwykle ruchliwe partie fletu altowego przecinały się z długimi, snującymi narrację dźwiękami skrzypiec, by chwilę później podialogować ze świetlistymi dźwiękami fortepianu. Cały utwór zachwycił publiczność swoim kontemplacyjnym charakterem. Ponadto warto zauważyć, że nieczęsto się zdarza, żeby dzieło, które zostało napisane w myśl muzyki współczesnej, z wykorzystaniem nowego podejścia, było tak bliskie równowadze i pięknemu brzmieniu.

 

Finał Eufonii zabrzmiał w polsko-norwesko-gruzińskich brzmieniach i zaostrzył apetyt na kolejne edycje festiwalu. W zapowiedzi koncertu publiczność usłyszała, że przesłaniem Eufonii jest budowanie dialogu i pomostów między krajami i artystami. Kolejna edycja tylko potwierdziła, że sztuką, a przede wszystkim właśnie muzyką można połączyć kultury i ludzi.

 

Maria Krawczyk

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz