Włodek Pawlik i jazzowe kolędy w Filharmonii Krakowskiej

Włodek Pawlik i jazzowe kolędy w Filharmonii Krakowskiej

W najbliższą niedzielę, 16 stycznia 2022 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej wystąpi znakomity pianista jazzowy – Włodek Pawlik. W jazzowej interpretacji tego jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, laureata nagrody Grammy 2014, usłyszymy utwory z płyty Włodek Pawlik – Kolędy polskie zawierającej 16 najpopularniejszych polskich kolęd.

 

Polskie kolędy są jednym z najistotniejszych kulturowych źródeł polskiej tożsamości narodowej, jednym z ważnych mostów łączących pokolenia z narodową tradycją i obyczajem. Odznaczają się one niepowtarzalnym pięknem. Były i są inspiracją i natchnieniem dla wielu polskich artystów, m.in. Fryderyka Chopina, który w genialny sposób wykorzystał melodię Lulajże, Jezuniu Scherzu h-moll. Polskie kolędy w wykonaniu laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika służą jako inspiracje do fortepianowych improwizacji, często wykraczających poza jazzowy idiom. Artysta unika prostych skojarzeń, tworząc jednocześnie jakby nowe, muzyczne opowieści na temat poszczególnych utworów. Kolędy Pawlika są kreacją jego artystycznej osobowości, wymykającą się jakimkolwiek znanym w muzycznym świecie podziałom na style, gatunki, epoki.

 

Pierwsza płyta Włodka Pawlika Kolędy polskie została nagrana w 2002 roku w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jest to miejsce szczególne, w którym mieszkał i tworzył genialny polski pianista i kompozytor, propagator muzyki Chopina i pierwszy premier niepodległej II Rzeczpospolitej. Pawlik dokonał tam nagrań, wtapiając się w klimat i magię staropolskiego szlacheckiego dworku. Płyta została wydana przez nieistniejącą już wytwórnię płytową Polonia Records.

 

W 2013 roku pianista nagrał kolędy raz jeszcze, tym razem w Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie dla wytwórni Pawlik Relations. Od tego czasu płyta w nowej graficznej szacie i z nowymi nagraniami stała się bestsellerem na polskim rynku wydawniczym. Ukazały się do tej pory jej 2 reedycje, a recitale fortepianowe Włodka Pawlika z jego fortepianowymi impresjami na temat kolęd stały się od prawie 20 lat nieodłącznym elementem jego bogatego życia koncertowego, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

 

Wszystkich melomanów, uczestników wydarzeń Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie prosi o dobrowolne okazywanie certyfikatów szczepienia na Covid-19, wyników testów lub zaświadczeń o wyzdrowieniu oraz przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w budynku filharmonii.

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz