Luty na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy


Oficerowie i robotnicy – weekend poświęcony historii w Teatru Polskiego w Bydgoszczy

W połowie miesiąca Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje publiczności dwie ze swoich najnowszych produkcji.

 

Pierwszą z nich jest spektakl „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi, którego premiera 17 stycznia otworzyła sezon teatralny 2021/2022. Punktem wyjścia dla twórców spektaklu jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych.
Na pytania: jaki kolor ma historia, i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci, twórcy spróbują odpowiedzieć podczas lutowych pokazów, które zaplanowano na 18 lutego (piątek) o godz. 19.00, 19 lutego (sobota) o godz. 17.00 i 20 lutego (niedziela) o godz. 16.00

 

Także w lutym odbędzie się spektakl „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze, którego premiera odbyła się 8 stycznia. Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku.

 

W swoim spektaklu gruziński reżyser podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji. Pokazy spektaklu „Nic o nas bez nas” odbędą się 19 lutego (sobota) o godz. 20.00 i 20 lutego (niedziela) o godz.19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

 

Zarówno pokazy spektaklu „Katyń. Teoria barw”, jak i pokazy „Nic o nas bez nas” wpisywać się będą w weekend poświęcony historii, który odbędzie się 19 i 20 lutego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod hasłem „OFICEROWIE I ROBOTNICY”.

 

W ramach wydarzenia, 19 lutego odbędzie się debata pt. „Odzyskiwanie historii”. W debacie udział wezmą: dziennikarz i publicysta Marek Beylin, literaturoznawca dr hab. Tomasz Kaliściak, krytyczka filmowa i historyczka kultury dr hab. Iwona Kurz, reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Wojciech Faruga wraz z autorką tekstu, dramaturżką spektaklu  i zastępczynią dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy ds. programowych Julią Holewińską. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Kasia, polska filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna. Początek debaty po spektaklu „Katyń. Teoria barw”, ok. godz. 18.30 na Małej Scenie TPB, wstęp wolny.

 

Bilety na spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy dostępne są na stronie www teatru w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Warto dodać, że w sprzedaży internetowej dostępna jest jedynie pula biletów obowiązująca w ramach obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych. W przypadku braku dostępnych biletów w sprzedaży internetowej prosimy o kontakt z kasą biletową: +48 885 60 70 90.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz