Romeo i Julia Berlioza w Filharmonii Krakowskiej


Najbliższe koncerty w Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 4 lutego br. o godz. 19.30 i w sobotę, 5 lutego br. o godz. 18.00 – zaprezentują jedno dzieło, przedstawiające muzyczną interpretację najpiękniejszej historii miłosnej wszechczasów. Mowa o symfonii dramatycznej Romeo i Julia autorstwa Hectora Berlioza, którą krakowska publiczność usłyszy w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Rafała Janiaka.

Koncerty zorganizowane są przy współpracy z Konsulatem Generalnym Francji w Krakowie w ramach uroczystych obchodów przejęcia przez Francję prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 

Dzieło Romeo i Julia napisane zostało przez Berlioza w wielkich emocjach, nie tylko pod pływem inscenizacji szekspirowskiego dramatu, widzianego przez kompozytora w oryginale  w Paryżu w 1827 roku, ale także miłosnego zapału do irlandzkiej aktorki Henrietty Smithson, odtwórczyni roli tytułowej, która ostatecznie została jego żoną. Symfonia dramatyczna, w wykonaniu której uczestniczyć miała nie tylko orkiestra, ale i chór wraz z trojgiem solistów, zaprezentowana została po raz pierwszy przed publicznością zgromadzoną w Paryskim Konserwatorium 24 listopada 1839 roku. Dzieło odebrane zostało przez ówczesne muzyczne autorytety w rozmaity sposób – sam Richard Wagner „dowodził i czystego geniuszu, i braku smaku autora. (…) dwadzieścia lat później przesłał Berliozowi kopię swojego najnowszego dramatu muzycznego z dedykacją: Dla wielkiego i drogiego autora Romea i Julii od wdzięcznego autora Tristana i Izold” (Jadwiga Kubieniec).

 

W krakowskiej odsłonie dzieła udział wezmą znakomici soliści, wielokrotnie oklaskiwani przez filharmoniczną publiczność: Ewa Marciniec – alt, Tadeusz Szlenkier – tenor oraz Wojtek Gierlach – bas-baryton, chór przygotował Piotra Piwko.
 

Wszystkich uczestników wydarzeń, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, uprzejmie prosi o dobrowolne okazywanie certyfikatów szczepienia na Covid-19, wyników testów lub zaświadczeń o wyzdrowieniu oraz przypomina o obowiązku zasłaniania ust i nosa w budynku filharmonii.

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz