Ceramika alternatywnie [wystawa w NCK w Gdańsku]


Na wystawie zbiorowej ‘CERAMIKA ALTERNATYWNIE’ będziemy mogli zobaczyć kilkadziesiąt obiektów i instalacji ceramicznych, które powstały w ramach działania plenerowego o tym samym tytule. Są to prace młodych artystów, studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

To autorskie w formie, kształcie oraz idei realizacje, technologicznie nawiązujące do założeń programowych pleneru, skupiającego się na alternatywnych sposobach wypalania ceramiki.

 

Wystawa w Galerii NCK ukazuje ceramiki jako współczesnej “przestrzeni artystycznej”, otwartej, wielopłaszczyznowej, powstałej w tym przypadku w oparciu o działania pozastudyjne, wyciągające performatywność ceramiki na pierwszy plan. Pokazuje, że jest to działanie ‘angażujące’ i ‘relacyjne’.

 

Eksplorowanie Western-style raku oraz post-fired reduction, umożliwia odkrywanie nowych, nieznanych efektów, które powstają przy interakcji gliny, szkliwa i dymu. Zaskakuje spektrum kolorów szkliw, wycisza poprzez czerń zredukowanej gliny.

 

Wystawa pokazuje, że możliwości kreacji wydają się niewyczerpane – od niewielkich form rzeźbiarskich – do ceramiki w dużej skali, na granicy praw technologicznych i praw fizyki, w odniesieniu do krótkich i związanych z szokiem temperaturowym wypałów.

 

 

Ceramika alternatywnie – WYSTAWA
12.03.2022 – 30.03.2022
Miejsce wydarzenia: NCK – Ratusz Staromiejski
Czynna codziennie w godz. 9.00-18.00
Wernisaż: 11 marca, godz. 18.00
Wstęp: wolny

Kuratorami wystawy są Alicja i Dmitrij Buławka – Fankidejscy

 

Współorganizator: Wydział Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz