Gamelan, współcześni kompozytorzy i japoński flet shakuhachi… prosto z USA


Cloudrest” to tytuł utworu amerykańskiej kompozytorki, Elizabeth Brown, napisanego na instrumenty azjatyckie – japoński flet shakuhachi oraz indonezyjski gamelan. Oba postrzegane są jako symbole muzycznych kultur swoich krajów, oba też w XX wieku zostały spopularyzowane na Zachodzie przez artystów zafascynowanych muzyką Azji.

To właśnie shakuhachi i gamelan będą bohaterami koncertu w Muzeum Azji i Pacyfiku, podczas którego zabrzmią współczesne kompozycje na te instrumenty w wykonaniu Devona Osamu Tippa (University of Pittsburgh) oraz Warsaw Gamelan Group. Wśród prezentowanych utworów znajdą się dzieła kompozytorów amerykańskich (Elizabeth Brown, Henry Cowell, Lou Harrison, Daniel Schmidt, Devon Osamu Tipp), polskich (Kalina Swiatnicka-Dominici) i indonezyjskich (Michael Asmara). Koncert będzie obfitował w prawykonania (polskie/światowe), a w tytułowej kompozycji „Cloudrest” obok gwiazdy wieczoru zaśpiewa związana zarówno z Warsaw Gamelan Group, jak i z redakcją Presto. Muzyka Film Sztuka/Presto portalu Maja [Maya[ Baczyńska. Ponadto dzień przed koncertem o godzinie 18-tej odbędzie się gościnny wykład Devona Osamu Tippa na temat roli shakuhachi w muzyce tradycyjnej i współczesnej, również w Muzeum Azji i Pacyfiku.

Wykonawcy:

Devon Osamu Tipp – muzyk grający shakuhachi, kompozytor i artysta wizualny, którego zainteresowania badawcze i twórczość skupiają się na skrzyżowaniu tradycyjnej muzyki japońskiej, współczesnej praktyki muzycznej i mikrotonowości.

Warsaw Gamelan Group jest pierwszym w Polsce zespołem prezentującym jawajską muzykę gamelanową. Grupa powstała w 2001 roku na bazie zespołu warsztatowego działającego przy Instytucie Muzykologii UW i Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie. Zespół specjalizuje się wykonywaniu tradycyjnej muzyki jawajskiej (karawitan Jawa), jednak w swoim repertuarze ma również utwory współczesnych twórców.

 

12 marca 2022, godz. 18:00

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka

ul. Solec 24

00-403 Warszawa

Wstęp wolny
Odbiór bezpłatnych wejściówek od 4 marca w sklepie muzealnym (codziennie od 10.00 do 18.00, oprócz poniedziałków).
Liczba miejsc ograniczona!

 

Koncert jest organizowany we współpracy.

Partnerzy wydarzenia:
Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego
Stowarzyszenie Polsko-Indonezyjskie „Sahabat”

 

(mat. pras.)

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz