Koncert charytatywny NCK na rzecz Ukrainy


W niedzielę 20 marca, o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert charytatywny SOLIDARNI Z UKRAINĄ. Jednym głosem. Utwory ukraińskich kompozytorów zaprezentują Olga Pasiecznik, Agata Zubel oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Całkowity dochód z koncertu (bilety, zbiórka do puszek, wysyłane SMSy, honoraria artystów) zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Wydarzenie, pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego – Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizują Narodowe Centrum Kultury i Polskie Radio we współpracy z Caritas Polska i TVP Kultura.

 

– Jesteśmy całym sercem po stronie ofiar rosyjskiej agresji. W pełni solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy, którzy tracą bliskich, pracę, domy, dorobek całego życia, poczucie bezpieczeństwa. Trudno opisać słowami tragedię tej wojny. W Polsce bardzo dobrze pamiętamy traumatyczne doświadczenia wojny i okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dziś dołączamy do wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków, którzy z niezwykłym poświęceniem pomagają Ukraińcom. Dokładamy naszą drobną cegiełkę – symfoniczny koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu znakomitych artystów, zorganizowany w szczytnym celu wsparcia potrzebujących. Serdecznie zapraszam do zakupu biletów – cegiełek – mówi prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na zaproszenie NCK i Polskiego Radia wystąpią znakomici artyści: Olga Pasiecznik kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. W programie utwory ukraińskich kompozytorów: Jurija Łaniuka, Ołeksandra Szymko oraz Lewko Rewuckiego.
 

W pierwszej części koncertu Olga Pasiecznik zaśpiewa Skargę cienia do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, zaś Agata Zubel wykona Hymn samotności do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymko. Po przerwie usłyszymy Symfonię nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

 

Koncert, który rozpocznie się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy, będzie transmitowany w radiowej Dwójce, w TVP Kultura oraz w mediach internetowych Narodowego Centrum Kultury: kanale YouTube, profilu Facebook oraz na stronie www NCK.

 

Bilety-cegiełki na koncert w cenie 50 zł można kupić pod linkiem:

https://polskieradio.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/389619/ref/b24_polskieradio/lang

 

Przed i w trakcie koncertu wolontariusze Caritas będą też zbierać datki do puszek. Akcję można również wspomóc wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.

 

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/StudioKoncertowePolskiegoRadia

 

Narodowe Centrum Kultury, które od lat popularyzuje w Polsce ukraińską kulturę i jej twórców, 17 marca zaprasza również na wystawę plenerową przed galerią Kordegarda w Warszawie, prezentującą prace wybitnej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko, która zyskała światowy rozgłos i uznanie. W trakcie obecnej wojny na Ukrainie, 27 lutego ponad 20 jej prac znajdujących się w muzeum w Iwankowie zostało uratowanych przez mieszkańców od pożaru wywołanego rosyjskim atakiem.

 

Narodowe Centrum Kultury współpracuje z ukraińskimi artystami przede wszystkim podczas corocznych odsłon festiwalu Wschód Kultury oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od ponad 20 lat zaprasza i organizuje pobyt w Polsce twórcom i artystom z Ukrainy w ramach programu stypendialnego ministra kultury Gaude Polonia.

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz