konferencja naukowa i koncerty w Akademii Muzycznej w Krakowie


Ideą wydarzenia o nazwie Elementi – organizowanego przez studentów i doktorantów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie cyklicznie od 2013 roku – jest stworzenie miejsca do pogłębionej refleksji muzyczno-teoretycznej oraz poznawania i promocji utworów muzyki nowej. Stąd jego formuła obejmuje konferencję naukową oraz koncerty.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 marca, a jej tematem jest „ZAANGAŻOWANIE”. W liście programowym jej organizatorzy piszą: „pochylamy się zarówno nad podmiotem zaangażowanym w proces twórczy – kompozytorem, dyrygentem, wykonawcą i odbiorcą, jak i przedmiotami zaangażowania – szeroko rozumianą kulturą i sztuką, społeczeństwem, polityką oraz muzyką samą w sobie. W swoich rozważaniach zadajemy pytania o muzykę zaangażowaną – jakimi środkami dysponuje, jakie niesie zagrożenia (nadmierny subiektywizm, niechciany kicz, manipulacja) oraz czy w ogóle może angażować”.

 

Wydarzenie swoją obecnością uświetnią zaproszeni goście specjalni: prof. Ryszard W. Kluszczyński – medioznawca, kulturoznawca, specjalista od sztuki nowych mediów, oraz Rafał Ryterski – kompozytor, sound designer i artysta multimedialny, nominowany do Paszportów Polityki 2021.

 

W programie koncertów, obok utworów uznanych twórców takich jak Ryterski czy Ricardo Eizirik, znajdą się kompozycje studenckie. Wykonają je instrumentaliści związani z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej, występujący na najważniejszych festiwalach w kraju, tj. Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Audio Art, Musica Moderna, NeoArte.

 

Konferencja naukowa oraz część towarzyszących jej koncertów odbędzie się w gmachu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie; na pozostałe wydarzenia zapraszamy do Galerii 360° w klubokawiarni Hevre. Więcej informacji na www.elementi.amuz.krakow.pl

 

Organizatorzy:

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Koło Naukowe Studentów Kompozycji

Koło Naukowe Teorii Muzyki

 

Współpraca:

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

Hevre

Istitutio Italiano di Cultura Cracovia

Partner medialny: Ruch Muzyczny

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Kraków Culture Karnet, Presto, Glissando, MEAKULTURA, Polmic, Radio Kraków

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz