NIMiT organizuje pomoc w szukaniu pracy dla artystów z Ukrainy


Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozszerza zakres projektu „wspieraMY Ukrainę”. Na stronach internetowych Instytutu zostały udostępnione formularze, przez które artyści ukraińscy przebywający obecnie w Polsce mogą się zgłaszać, jeżeli szukają pracy w sektorze kultury.

Dzięki rozmowom z polskimi i ukraińskimi środowiskami artystycznymi Narodowy Instytut Muzyki i Tańca tworzy kolejne rozwiązania, które mają dawać oparcie uchodźcom z ogarniętego wojną kraju. Jedną z podstawowych kwestii jest umożliwienie artystom z Ukrainy zatrudnienia w polskich instytucjach kultury.

 

W ramach tych działań udostępniono dwa rodzaje ankiet zgłoszeniowych:

  1. Ankieta dla artystów poszukujących pracy w polskich zespołach artystycznych
  2. Ankieta dla instytucji kultury zainteresowanych taką współpracą
  3.  

Zebrane w ten sposób informacje posłużą stworzeniu platformy wymiany informacji, umożliwiającej nawiązanie kontaktu między obiema stronami. Baza danych będzie na bieżąco uzupełniana przez pracowników Instytutu.

 

W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca już w pierwszych dniach wojny został powołany zespół, którego zadaniem jest gromadzenie wiedzy na temat problemów , z którymi w wyniku wojny borykają się ukraińscy artyści – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Jako instytucja już proponujemy konkretne rozwiązania, które są wsparciem dla naszych sąsiadów zarówno na poziomie osobistym jak i zawodowym. W najbliższych dniach  w naszych social mediach zachęcimy również do zapoznawania się z dorobkiem kultury ukraińskiej – w tym celu zaprosiliśmy do współpracy ukraińskich artystów, którzy sami będą opowiadać o tym, co najcenniejsze w artystycznym życiu ich kraju.

W ramach działań pomocowych Narodowy Instytut Muzyki i Tańca uruchomił już w zeszłym tygodniu bezpłatną pomoc psychologiczną dostępną online, której głównym celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania. W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast. Porad w języku ukraińskim udziela psycholożka z Ukrainy – Julia Kaleńska, a konsultacji w języku polskim udzielają dr Małgorzata Chmurzyńska i dr Małgorzata Leraczyk. Rezerwacji wizyty w prosty sposób można dokonać na stronie www.nimit.pl/wspieramy/.

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz