Orkiestra z Charkowa przyjeżdża do Katowic


Muzycy Prime Orchestra uciekli z ukraińskiego Charkowa spod bomb i schronili się w zachodniej części Ukrainy. Teraz, na prośbę swojego miasta, wyruszają w antywojenną trasę koncertową. Pierwszym miastem, jaki odwiedzi 40 artystów, będą 1 maja Katowice

Prime Orchestra to wyjątkowe połączenie big-bandu, zespołu rockowego i DJ-setu. To potężny, bo aż 40-osobowy skład z sekcją smyczkową, dętą, muzykami rockowymi, chórem i wokalistami. Od 2014 roku byli dumą Charkowa – podobnie jak Katowice Miasta Muzyki UNESCO. Zagrali ponad 500 koncertów w Ukrainie i na świecie.

Charków był jednym z pierwszych miast zaatakowanych przez wojska rosyjskie. Dlatego kiedy na ich miasto zaczęły spadać rakiety i bomby, muzycy schronili się w zachodniej części Ukrainy, gdzie włączyli się w pomoc swojemu krajowi jako wolontariusze.

Władze Charkowa postanowiły jednak inaczej wykorzystać ich talenty. – W niespokojnych czasach muzyka zawsze miała potężną moc. Podnosiła na duchu, wzbudzała nadzieję na lepsze jutro i wiarę, że zwycięży sprawiedliwość – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Charkowa, którzy mianowali orkiestrę swoim ambasadorem i nawiązali kontakt z partnerami w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO z prośbą, aby wsparli ich w organizacji koncertów Prime Orchestra. Pomogli też w uzyskaniu zgody na wyjazd za granicę męskiej części zespołu – ze względu na powszechną mobilizację mężczyźni nie mogą opuszczać Ukrainy.

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz