Gospoda Pod Białym Koniem Benatzky’ego w Arte TV


Gospoda pod Białym Koniem w austriackich górach wygląda na spokojne, wolne od trosk miejsce, ale to, czy rozgrywająca się tam historia zakończy się happy endem wcale nie jest takie pewne! Opera w Lozannie prezentuje operetkę Ralpha Benatzky’ego w bardzo popularnej francuskiej wersji Paula Bonneau, we wspaniałej inscenizacji Gillesa Rico i pod dyrekcją Jean-Yvesa Ossonce’a.

W Gospodzie pod Białym Koniem atmosfera robi się gorąca: podróżujący z córką kupiec z Marsylii spędza w niej wakacje, jednak zamiast spokoju zastaje tam syna swojego największego konkurenta. Tymczasem między właścicielką „Gospody pod Białym Koniem”, Józefą, a stałym gościem hotelu, adwokatem Florèsem, rodzi się coś więcej niż tylko przyjaźń – ku rozpaczy starszego kelnera Leopolda, który pała uczuciem do swojej szefowej. Dobre rady szybko okazują się niewystarczające i w końcu sytuację musi rozwiązać sam cesarz Franciszek Józef.

 

W „Gospodzie Pod Białym Koniem” (L’Auberge du Cheval blanc) autentyczny folklor austriackich Alp łączy się z lekkością wiedeńskich operetek i żywiołowością berlińskich teatrów rewiowych. W Niemczech utwór ten znany jest jako Singspiel, gatunek porównywalny do opery komicznej w stylu niemieckim. Po premierze w Berlinie w 1930 r. odniósł on międzynarodowy sukces. Hitlerowcy zaliczyli to dzieło do „sztuki zdegenerowanej”. Utwór przeżył wielki renesans w niemieckich i zagranicznych kinach i teatrach głównie dzięki popularności Heimatfilmów, niemieckojęzycznych filmów o prostej, wiejskiej tematyce z lat 50.  W latach 1948-1968 francuska adaptacja operetki autorstwa Paula Bonneau została wystawiona w Théâtre du Châtelet ponad 1700 razy.

 

To właśnie tę francuskojęzyczną adaptację proponują nam dyrygent Jean-Yves Ossonce i reżyser Gilles Rico na scenie Opery w Lozannie w bogatej wizualnie inscenizacji z barwną oprawą dźwiękową. Oprócz zmiany nazwisk i rozbieżności w fabule wersja francuska zawiera dwie kompozycje Roberta Stolza, których nie ma w wersji niemieckiej.

 

Fabienne Conrad i Mathias Vidal grają główne role właścicielki Józefy i starszego kelnera Leopolda. Obok nich w widowisku występują Patrick Rocca w roli marsylskiego kupca Napoléona Bistagne, Clémentine Bourgoin w roli jego córki Sylvabelle i Julien Dran w roli adwokata Florèsa.

 

Operę „Gospoda pod białym koniem” można oglądać w Arte TV do 29 czerwca 2022 r.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz