Salome Straussa z Fińskiej Opery Narodowej w Arte TV

Salome Straussa z Fińskiej Opery Narodowej w Arte TV

Ryszard Strauss, na podstawie dramatu Oscara Wilde´a, uwiecznił w muzyce dekadencję Heroda Antypasa, króla Judei, i jego pasierbicy Salome. Król więzi proroka w cysternie. Salome chce go uwieść. Gdy ten ją odrzuca, zmusza ojczyma, by podarował jej głowę proroka na srebrnej tacy.

Herod Antypas, tetrarcha Judei, to jeden z największych biblijnych złoczyńców. Historyczny Herod panował w Galilei i Perei na początku naszej ery.

 

Ryszard Strauss, na podstawie dramatu Oscara Wilde´a, uwiecznił w muzyce dekadencję rodziny królewskiej. Herod wyrzekł się żony i poślubił szwagierkę Herodiadę, żonę swojego przyrodniego brata Heroda Boethosa. Równocześnie pożądliwy monarcha prześladuje swą namiętnością córkę Herodiady, Salome. Jan Chrzciciel – prorok Jan – oskarża Heroda o podwójne cudzołóstwo i przepowiada mu straszny los. Herod boi się proroka i nienawidzi go, dlatego więzi go w cysternie.

 

W pałacu rozbrzmiewają dochodzące z głębi studni przepowiednie proroka, w przekładzie Bylczyńskiego: „Nie ciesz się, ludu Palestyny, bo kij tego, który cię bił, złamany jest. Albowiem nasienie węża bazyliszka ma wydać, a płód jego będą ptaki pożerać”.

 

Przepowiednie, które słyszy Salome, wywołują u niej zmysłowe dreszcze i zaciekawienie. Przekonuje młodego wodza Narrabotha, który również jest w niej zakochany, by przyprowadził do niej Jana. Gdy prorok odrzuca jej zaloty, podstępem zmusza Heroda, by podarował jej głowę Jana na srebrnej tacy.

 

Jednoaktowy dramat Oscara Wilde’a pod tytułem „Salome” został opublikowany w języku francuskim w 1891 roku i jest uważany za jedno z głównych dzieł tzw. dekadentyzmu angielsko-francuskiego. Ryszard Strauss przejął niemiecki przekład Hedwig Lachmann, poetki i nauczycielki języków. Premiera jego trzeciej opery odbyła się w 1905 roku w Królewskiej Operze w Dreźnie i była przełomowym sukcesem kompozytora.

 

Dzieło zostanie wystawione w Fińskiej Operze Narodowej w reżyserii Christofa Loya, pod kierownictwem muzycznym Hannu Lintu.

 

Nagranie z 7 kwietnia 2022 roku z Fińskiej Opery Narodowej w Helsinkach. 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz