Przed nami 36. Festiwal „Dźwięki Północy”

Przed nami 36. Festiwal „Dźwięki Północy”

„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju, koncentrujące się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego.

Podstawą programu festiwalu są zjawiskowe koncerty, którym towarzyszą warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

 

Dzięki Festiwalowi „Dźwięki Północy” NCK od ponad 30 lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Bada muzyczne tropy, śledzi trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, zaprasza do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie. Dotychczas na Festiwalu gościli m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Kimmo Pohjonen, Vołosi, Adam Strug, Maria Kalaniemi, Vassvik, Nordic, Harald Haugaard, Kapela Maliszów, Maarja Nuut, Kroke czy Valkyrien Allstars.

 

Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku po pandemicznej przerwie Festiwal powraca do warsztatów śpiewu i tańca oraz potańcówek. Natomiast w wyjątkowej przestrzeni Centrum św. Jana w Gdańsku zobaczymy i usłyszymy czołowych wykonawców muzyki tradycyjnej i folk. Ideą, która przyświeca Festiwalowi jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Do udziału zaproszeni zostali zarówno artyści nurtu in crudo, jak i tych, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.

 

Szczegóły: www.dzwiekipolnocy.pl

Bilety i karnety na Festiwal dostępne online na platformie www.interticket.pl

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku www.nck.org.pl

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

 

Program:

 

6-9 lipca – warsztaty tańca i śpiewu

 

6 lipca

19.00 – 21.00 Potańcówka

 

7 lipca

19.00 Dreamers Circus (DK)

20.30 Kapela ze Wsi Warszawa (POL)

 

8 lipca

19.00 Nordic Fiddlers Bloc (SWE/NOR/SHET)

20.30 Odpoczno (POL)

22.00 Frigg (FIN)

 

9 lipca

19.00 Across the Baltic Sea „Fränder & Sutari” (POL/SWE)

20.30-23.00 Noc Tańca

 

10 lipca

19.00 Hazelius Hedin (SWE)

20.30 Radykalna Orkiestra Pomorska (POL)

 

Partnerzy:

Ambasada Szwecji

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

Instytut Oceanologii PAN

Today We Have

Sopockie Towarzystwo Naukowe

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz