przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE

przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE

W środę delegacja reprezentująca ukraińskich twórców i sektor kultury udała się do Brukseli. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na obecną sytuację artystów w ich kraju. W spotykaniu z obecnymi oraz przyszłymi prezydencjami UE, posłami do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej wzięli udział reprezentanci ZAiKS-u. Polskie Stowarzyszenie od pierwszych dni konfliktu aktywnie wspiera ukraińskich twórców i twórczynie.

ZAiKS w sposób szczególny poczuwa się do niesienia pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Z racji wieloletnich, bliskich relacji z Ukrainą, Stowarzyszenie jest także naturalnym liderem działań pomocowych prowadzonych w imieniu międzynarodowej społeczności artystów.
– Dzięki funduszom zebranym przez światową społeczność twórców możemy pomagać tym z ukraińskich artystów, którzy aktualnie przebywają w Polsce. Prowadzimy też własne programy pomocowe. Wszystko po to, aby pomóc przetrwać ukraińskiej kulturze ten szczególnie ciężki dla niej czas powiedział Jan Młotkowski, Doradca ds. kontaktów międzyinstytucjonalnych ZAiKS-u i przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Komunikacji Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC.

 

Ukraińscy artyści, pogrążeni w chaosie, cierpieniu i trudnościach związanych z wojną, która dramatycznie wpływa na ich życie, przedstawili decydentom UE swoje świadectwa. Wyrazili nadzieję, że Europa nadal będzie po stronie ukraińskich artystów i nie zaprzestanie ich wspierać w nadchodzących miesiącach. – Właśnie artystom zawdzięczamy to, że Ukraińcy mówią dziś po ukraińsku i zdecydowanie oddzielają się od Rosji. To właśnie twórcy przekażą istotę ukraińskości następnym pokoleniom. Dlatego naszym wielkim obowiązkiem jest robić wszystko, co w naszej mocy, by im pomagać i ich wspierać – powiedziała Agnieszka Kulczycka, wydawczyni muzyczna, członkini ZAiKS-u .

 

Ukraińscy twórcy poprosili też decydentów UE, by ułatwili integrację ukraińskiego sektora kultury z europejskim. Wprawdzie dziś wielu artystów zmuszonych zostało do porzucenia swojego dotychczasowego zajęcia na rzecz obrony kraju lub szukania schronienia za granicą, ale łączy ich jedno: to właśnie oni są i będą głosem ukraińskiego narodu i wolnej Ukrainy.

 

W spotkaniu wzięła udział Dyrektor Generalna GESAC, Véronique Desbrosses. – W pełni solidaryzujemy się z ukraińskimi twórcami. Celem dzisiejszej wizyty jest oddanie głosu tym, którzy każdego dnia stawiają czoła okrucieństwom wojny, walcząc za wolność całej Europy. Liczymy, że unijni decydenci ułatwią integrację ukraińskiego i europejskiego sektora kultury – powiedziała.

 

Ze strony ukraińskiej w spotkaniu udział wzięli:

  • Svitlana Oleshko, dyrektorka i producentka studia teatralnego Arabesque

  • Valerii Kharchyshyn, ukraiński autor tekstów piosenek, frontman słynnego ukraińskiego zespołu rockowego Druha Rika, aktor

  • Liudmyla Tsymbal, Dyrektor ds. Licencji i Międzynarodowych w UACRR (Ukraińskie Stowarzyszenie Autorów)

***

ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury: co roku przekazuje twórcom i instytucjom wiele milionów złotych na projekty i inicjatywy. Aktywnie pomaga ukraińskim autorom i artystom.

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz