Z Haiti na Podlasie [Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2022]

Z Haiti na Podlasie [Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2022]

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2022

Katowice, 10 – 12 czerwca 2022 roku

 

10 czerwca (piątek) godz. 19.30

Gdzie: podcienia KMO

Moonlight Benjamin [FR/HT]

Moonlight Benjamin urodziła się na Haiti i przez jednych nazywana jest Królową Punky Voodoo, przez innych karaibską Patti Smith. „Guardian” w muzyce Moonlight usłyszał również wpływy The Black Keys i The White Stripes. Wydała dwa świetnie przyjęte albumy: Siltane i Simido. Jej muzyka to fuzja rocka, karaibskich melodii i rytmów, voodoo i amerykańskiego bluesa lat siedemdziesiątych. Te elementy w połączeniu z potężnym głosem Moonlight, śpiewem w haitańskim kreolskim i francuskim, riffami gitar tworzą odurzający trans w bardzo świeżym i wybuchowym stylu.

Bilety: 20 zł – normalne, 10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia w Interticket.pl i Kupbilecik.pl) oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

 

11 czerwca (sobota) godz. 19.30

Gdzie: podcienia KMO

Monsieur Doumani [CY] i Czeremszyna [PL]

Mounsier Doumani specjalizuje się w paleniu, piciu grappy i graniu muzyki z wyspy – tak anonsował występ tria jeden z jego wielbicieli na fb. W skład zespołu wchodzą: Antonis Antoniou (grecki tzouras), Andys Scordis z gitarą i Demetris Yiasemides z instrumentami dętymi. Cała trójka muzyków pochodzi z Cypru, a ściślej – z Nikozji. Repertuar tria jest wypadkową tradycyjnych, wyspiarskich rytmów i melodii oraz współczesnych gatunków muzycznych, co widać wyraźnie w ostatnim albumie – Pissourin – będącym połączeniem tradycyjnej muzyki Śródziemnomorza, psychodelii i awangardy. Zespół był wielokrotnie nagradzany, występował na Womexie, w wiedeńskim Konzerthaus, na Rudolstadt-Festival czy Havana World Music Festival. 

Podlaska Hodowla Muzyki Żywej” – tak o sobie mówią muzycy Czeremszyny. Zespół pochodzi z Podlasia, powstał w 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk. Skład jest płynny, dziś liczy 9 osób. Inspirują się folkiem słowiańskim, muzyką pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego, korzystają z rdzennego instrumentarium: akordeonu, bałałajki, cymbałów, fujary czy mandoliny. Mają na swoim koncie sześć wydawnictw. Występowali m.in. w Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, na Węgrzech, Łotwie i Litwie. Czeremszyna to czysta energia płynąca ze sceny podczas koncertów z „pieśni znalezionych tuż za rogiem, wśród swoich”.

Bilety (łączony na dwa koncerty): 30 zł – normalne, 15 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupieniado zakupienia w Interticket.pl i Kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

 

12 czerwca (niedziela), godz. 18.00

Gdzie: Drzwi Zwane Koniem (ogród)

Elina Duni & Rob Luft [AL/CH/GB]

Brought to you by MOST Festival Exchange

London Jazz News” głos Eliny Duni, szwajcarsko-albańskiej wokalistki, nazwał klarownym i zmysłowym. Nagrywała dla niemieckiej Meta Records (Baresha i Lume, lume), w 2012 roku podpisała kontrakt ze słynną ECM, dla której zrealizowała 5 projektów. W 2017 roku Elina Duni była jedną z laureatek Swiss Music Prize i rozpoczęła współpracę z wysoko cenionym londyńskim gitarzystą Robem Luftem, z którym nagrała album Partir i ostatni – Lost Ships. Duni tworzy kompozycje będące połączeniem albańskiej pieśni ludowej i jazzu. Każda muzyka improwizowana to jazzowy stan umysłu – deklaruje artystka. – Nie czujemy się zobowiązani do grania piosenki w ten sam sposób dwa razy.

Bilety: 20 zł – normalne, 10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca do zakupienia w Interticket.pl i Kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz