Czy każdy nadaje się na księdza? [o filmie „Głos”]

27.png

„Najtrudniejsze było w ogóle do tego filmu doprowadzić, ponieważ ze względu na wybór tematu i miejsca – powołanie do zakonu męskiego – realizacja w pewnym momencie wydawała się niemożliwa”, opowiada Dominika Montean-Pańków o swoim filmie „Głos”.

„Naście zakonów odmówiło mi wstępu z kamerą – raz, że temat bardzo intymny, a dwa, że kobieta z kamerą za klauzurą (miejsce w zakonie męskim, gdzie nie może przebywać kobieta) była dla władz zakonów nie do pomyślenia. Aż wreszcie po prawie dwóch latach znalazł się jeden zakon, który nas wpuścił”, kontynuuje reżyserka. „Głos” (Polska, 2022) to film dokumentalny o młodych mężczyznach, niejednokrotnie chłopcach, którzy decydują się wstąpić do Nowicjatu Towarzystwa Jezusowego SJ w Gdyni. Nie każdy z nich na tej drodze wytrwa, jednak dla wszystkich będzie to ważna życiowa lekcja. Powody ich decyzji są różne, każdy z nich jest w innym punkcie życia.

 

„Wybrałam sobie nowicjat – czyli sam początek życia zakonnego dla kandydatów na zakonników – charakteryzujący się odcięciem kandydatów od życia, które prowadzili dotychczas: znajomych, telefonów, kontaktów z mediami społecznościowymi, internetu itd., to swoista pustynia dla nich, czas, w którym wyciszeni mogą podjąć decyzję, czy życie zakonne naprawdę jest dla nich, zostać lub odejść”, wyjaśnia Montean-Pańków. „I na samym początku tej drogi kandydatów do zakonu witała w progu kobieta z kamerą, a właściwie z operatorem, Wojtkiem Staroniem z kamerą. To wszystko było bardzo trudne i dla naszych bohaterów, i dla nas, twórców”.

 

Ostatecznie reżyserka dokonała bardzo ciekawego wyboru wypowiedzi, efekt jest imponujący. W filmie znajduje się też szereg scen zaobserwowanych zarówno w zakonie, jak i w domach rodzinnych bohaterów, dzięki temu oglądamy opowieść bliską życiu oraz przepojoną duchowością i tajemnicą, bardzo głęboką i dającą do myślenia.

Źródło: Prosto o Muzyce

%d bloggers like this: