Koncert skrzypcowy Sibeliusa W Filharmonii Krakowskiej w wykonaniu zwycięzcy konkursu jego imienia

inmo_yang_photo_by_heikki_tuuli.jpg
Nie lada przyjemność sprawić mogą melomanom kolejne po ubiegłotygodniowych występach laureatek Konkursu Wieniawskiego koncerty z udziałem wybitnego skrzypka, laureata Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach w 2022 roku. Solistą abonamentowych koncertów – w piątek, 16 grudnia 2022 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 17 grudnia o godz. 18.00 – będzie bowiem Inmo Yang, koreański skrzypek, który w nadzwyczaj efektowny sposób rozwija swoją światową karierę. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej szefa artystycznego – Alexandra Humali.

Przewodniczący jury helsińskiego konkursu, Sakari Oramo, skomentował wygraną koreańskiego wirtuoza słowami: „Zwycięstwo Yanga było przytłaczające. O jego grze można powiedzieć wiele wspaniałego, zarówno pod kątem wiolinistycznym, jak i muzycznym. Zmiany strun odbywają się bez żadnego wysiłku, a dźwięk wydobywa się bez napięcia i jest śpiewny.” Nie jest to jednak pierwszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy wygrany przez młodego artystę. W marcu 2015 roku wygrał on bowiem 54. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. N. Paganiniego w Genui. Jego zwycięstwo było pierwszym przypadkiem przyznania pierwszej nagrody od 2006 roku. Poza pierwszą nagrodą zdobył wówczas szereg nagród specjalnych – dla najmłodszego finalisty, za najlepsze wykonanie utworu współczesnego oraz nagrodę publiczności. W ramach nagrody wystąpił ze specjalnym recitalem, wykonanym na skrzypcach Guarneriego należących do Paganiniego. Podkreślić też należy, że w Filharmonii Krakowskiej artysta również grać będzie na nadzwyczajnym instrumencie, a mianowicie skrzypcach Giovanniego Battisty Guadagniniego z Turynu, które są mu pożyczone dzięki uprzejmości J & A Beare Foundation oraz Beare’s International Violin Society for The International Jean Sibelius Violin Competition.

 

Na instrumencie Guadagniniego wykonany zostanie w Filharmonii Krakowskiej Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa – jedno z najwybitniejszych dzieł w literaturze skrzypcowej. Program koncertów otworzy Poemat symfoniczny Finlandia op. 26 Sibeliusa, zaś w drugiej części obu wieczorów usłyszymy III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa – dzieło uznane w historii muzyki za najgłębsze i najbardziej osobiste w twórczości tego kompozytora.

Źródło: Prosto o Muzyce

%d bloggers like this: