Opolska Scena Tańca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

tanczymytksubpage_vol_02_01_ok-2048x1094.jpg
Sezon 2022/2023 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozpocznie się Opolską Sceną Tańca, nową inicjatywą mającą zaszczepić różnorodne zjawiska z zakresu tańca współczesnego i działań performatywnych. Opolska Scena Tańca to spektakle i rozmowy z twórczyniami i twórcami, a także warsztaty taneczno-ruchowe prowadzone przez zaproszonych gości.

Czym jest taniec? Spontanicznym ruchem w rytm muzyki? Wyrazem emocji? Zabawą? Opowiada historię czy dekonstruuje fabułę? Jest laboratorium przeżyć wewnętrznych, prowokacją, widowiskiem? Na pewno jest sztuką – nieoczywistą i wymagającą zaangażowania wyobraźni.

 

Między 14 a 18 grudnia na scenach opolskiego teatru będzie można zobaczyć spektakle:
 

 • 16.12.2022 godz. 19:00, Modelatornia
  Cezary idzie na wojnę – roztańczone, kultowe przedstawienie Cezarego Tomaszewskiego. Biografia reżysera, rozpisana na 4 aktorów i pianistkę, w której opowieść o decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii. 

   
 • 17.12.2022 godz. 18:00, Duża scena
  Bombyx Mori – inspirowana ikonicznym Tańcem serpentyn Loïe Fuller widowiskowa choreografia Oli Maciejewskiej, traktująca o ruchu „spoza ciała”, będącym wynikiem interakcji między ciałem a przedmiotem. 

   
 • 17.12.2022 godz. 19:30, Modelatornia Wycieka ze mnie samo złoto – spektakl Renaty Piotrowskiej-Auffret, znanej opolskim widzom z realizacji Danse Macabre. Twórczynie krążą wokół relacji między życiem prywatnym a zawodowym, przyglądając się politykom reprodukcji i ideologiom towarzyszącym pragnieniu urodzenia dziecka.
   
 • 18.12.2022 godz. 19:00, Duża scena
 • III Symfonia – choreografia Janusza Orlika inspirowana kanoniczną „III Symfonią” Henryka Mikołaja Góreckiego, to twórcza interpretacja relacji muzyki i tańca. Praca została wyróżniona w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Po spektaklach i spotkaniach z twórcami czekają koncerty w klubowej atmosferze:

 • 16 grudnia ok. godz. 21.00 wystąpi wokalistka jazzowa Wiktoria Grudniok.
 • 17 grudnia ok. 22.00 zaprezentują się wokaliści: Julia Dota, Paulina Woszek oraz Dawid Bac, akompaniament: Jan Kamiński.

Czekają nas także warsztaty, a 16 grudnia o godz. 17:00 – wykład Joanny Leśnierowskiej “Jak zobaczyć taniec”

Źródło: Prosto o Muzyce

%d bloggers like this: