Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910 w Muzeum Narodowym

image003.jpg

Ruchome obrazy Północy

 

Wystawie towarzyszy cykl pokazów filmowych. MNW i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty nawiązało współpracę, dzięki której miłośnicy kina, którzy odwiedzą Muzeum, będą mogli zapoznać się z najnowszymi produkcjami północnoeuropejskiej kinematografii. 13 i 16 grudnia w Kinie MUZ zagości fiński film Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć „Titanica”. To opowieść o osobie niewidomej, która jednak widzi dużo więcej niż ci, którzy wzrok mają.

 

Czyta Edyta Jungowska

 

Wystawę „Przesilenie…” można zwiedzać z bezpłatnymi audioprzewodnikami. Powstały dwie wersje opowieści o najważniejszych dziełach z ekspozycji – dla dzieci i dorosłych. Nagrania dla najmłodszych przygotowała Edyta Jungowska, aktorka znana z realizacji dźwiękowych literatury dziecięcej z krajów Północy. Pliki, które można odsłuchać na własnym telefonie komórkowym, są dostępne na stronie internetowej Muzeum.

 

Drewniane tradycje

 

Kraje północnej Europy mają bogate tradycje architektury drewnianej. Wielokondygnacyjne budynki zbudowane z tego materiału są tam popularne, a niedługo mogą stać się wręcz widokiem powszechnym. Jednak, czy ten niezwykły, drewniany „renesans”, nie grozi ciągłości i bogactwu rzemieślniczych tradycji? Czy „nowe drewno” to aby nie „nowy beton”? 15 grudnia w Kinie MUZ wszystkie te wątki poruszy architekt Jan Strumiłło, którego pracownia przygotowała aranżację wystawy „Przesilenie…”.

 

Rudy ogon lisa

 

17 grudnia w MNW odbędą się warsztaty malarskie dla dorosłych. Głównymi bohaterami spotkania będą zwierzęta, w tym rudy lis z obrazu Brunona Liljeforsa z wystawy „Przesilenie…”. Każdy uczestnik warsztatów poszuka własnego malarskiego sposobu na oddanie ruchu i przestrzeni. Zachęcamy do przyniesienia kilku zdjęć własnych zwierząt, najlepiej tego samego ulubieńca w różnych pozach. Techniki: szkice ołówkiem, węglem, grafitem, farby akrylowe na płótnie.

Źródło: Prosto o Muzyce

%d bloggers like this: