Sinfonia Iuventus: koncert monograficzny Rafała Jackiewicza

baner2_fb-01.png

Rafał Jackiewicz urodził się 1994 roku w Niemenczynie na Wileńszczyźnie. W wywiadzie Ilony Lewandowsiej dla „Kuriera Wileńskiego” tak wspominał początki swego zainteresowania muzyką:

 „Mój dziadek grał na harmonii, a ja zainteresowałem się tym instrumentem już jako czterolatek. Muzyka inserowała mnie naprawdę, dlatego razem ze szkołą podstawową rozpocząłem naukę w szkole muzycznej w Niemenczynie, wybrałem akordeon. Rodzice nie zmuszali mnie nigdy do gry, nie musieli nawet zachęcać. Od początku to była moja decyzja. Już w szkole podstawowej wiedziałem, że muzyka jest dla mnie najważniejsza, dlatego robiłem wszystko, co w mojej mocy, by kontynuować naukę w konserwatorium muzycznym w Wilnie”. To w tej szkole, pod kierunkiem Genadjusa Afanasjeva rozpoczął naukę gry na saksofonie, kontynuowaną z wielkim powodzeniem w Polsce, w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ukończył ją z wyróżnieniem w roku 2019 w klasie saksofonu Macieja Sikały oraz dyrygentury jazzowej Andrzeja Zubka. Jest zwycięzcą wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów, takich jak „Gnesin Jazz” w Moskwie (II miejsce), School and Jazz Festival w Lubaczowie (Nagroda Główna), Padova International Music Competition (I miejsce) i wielu innych. W roku 2012 za osiągnięcia muzyczne otrzymał list gratulacyjny od Prezydent Litwy Dali Grybauskaitė. Prowadzi własne zespoły oraz współpracuje z wieloma innymi, z którymi grał w wielu krajach Europy oraz USA. Z Rafał Jackiewicz Quartet wydał w 2021 dobrze przyjętą płytę Sometimes z własnymi kompozycjami i improwizacjami lidera. Muzyk konsekwentnie rozwija swoje kompozytorskie zainteresowania i talenty, najwięcej uwagi poświęcając oczywiście instrumentowi, którym włada szczególnie mistrzowsko – saksofonowi, ale nie tylko.

 

W programie monograficznego koncertu obok cyklu pięciu utworów na saksofon, jazzowe trio i orkiestrę zabrzmi także czysto orkiestrowy Poemat. W partiach solowych wystąpi sam kompozytor, a za dyrygenckim pulpitem stanie Wojciech Semerau-Siemianowski, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury. W latach 2011–2012 Wojciech Semerau-Siemianowski pełnił obowiązki dyrektora artystycznego Opery Szczecińskiej, stając się najmłodszym szefem teatru operowego w Polsce. Współpracuje z wieloma instytucjami muzycznymi w kraju i za granicą, wśród nich są: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Koszalińska, Opera Śląska czy Warszawska Opera Kameralna. W repertuarze ma zarówno opery, jak i symfonikę, począwszy od utworów klasycznych aż po wielkie dzieła dwudziestego wieku. W sezonie 2020/2021 jako dyrygent gościnny nawiązał współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską, z którą między innymi zrealizował nagranie płytowe opery „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. [pmac]

 

Rafał Jackiewicz jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Gaude Polonia” 2022

 

 

7 stycznia 2023, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

 

Wykonawcy

Rafał Jackiewicz | saksofon altowy i sopranowy
Piotr Dziadkowiec | fortepian
Maciej Kitajewski | gitara basowa
Adam Golicki | perkusja
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Wojciech Semerau-Siemianowski | dyrygent

 

Program

Rafał Jackiewicz
Poemat na orkiestrę symfoniczną
Pięć utworów na saksofon altowy i sopranowy, trio jazzowe oraz orkiestrę symfoniczną

 

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

Patroni medialni: TVP Kultura, Prestopolmic.pl

Więcej na www.sinfoniaiuventus.pl

Źródło: Prosto o Muzyce

%d bloggers like this: