Giacomo
Meyerbeer
Afrykanka
Afrykanka – Opera Giacomo Meyerbeera, z librettem Eugène’a Scribe’a, to dzieło o fascynującej i skomplikowanej historii powstania.
Afrykanka historia pokręcona
Prace nad operą rozpoczęły się już w 1837 roku, ale z powodu licznych zmian w libretcie i innych przeszkód, kompozytor ukończył ją dopiero w 1864 roku, tuż przed swoją śmiercią. Premiera opery odbyła się pośmiertnie w Paryżu w 1865 roku i szybko zdobyła międzynarodową sławę, z wystawieniami w Londynie i Nowym Jorku w tym samym roku.
Opera Afrykanka - Film
Afrykanka jest uważana za typowy przykład grand opéry, z monumentalnym charakterem i rzadko spotykaną długością – oryginalna wersja trwa około sześciu godzin. Akcja opery rozgrywa się w Lizbonie oraz w Indiach około roku 1500 i luźno nawiązuje do postaci Vasco da Gamy.
Mimo tytułu, fabuła nie ma związku z Afryką; to Indie stanowią orientalne tło wydarzeń, a tytułowa Afrykanka, Hinduska Selika, jest postacią kluczową dla dramatu.
Meyerbeer, będąc niemieckim kompozytorem, spędził większość swojego życia we Francji, co miało znaczący wpływ na jego twórczość, łączącą elementy stylów niemieckiego, włoskiego i francuskiego.
Afrykanka - trochę libretta
Akcja Afrykanki toczy się początkowo w Europie, w Lizbonie. Don Pedro, radca Królestwa Portugalii snuje wyjątkowo perfidną intrygę. Zamierza odebrać żeglarzowi-odkrywcy, Vasco da Gamie, dowództwo w planowanej nowej wyprawie mor. i jeszcze odbić mu kochającą go Donnę Inez, admiralską córkę. Intryga udaje się, ale do czasu (to znaczy do V aktu opery).
Nieszczęsny Vasco da Gama zamiast w Indiach, ląduje w więzieniu. Do Indii tymczasem szykuje się płynąć Don Pedro. Odnosi jeszcze jedno haniebne zwycięstwo. Oto zdesperowana Donna Inez, żeby tylko wyciągnąć ukochanego z więzienia, oddaje swą rękę jego prześladowcy.
Gdy tylko Vasco da Gama odzyskuje wolność (choć traci damę swego serca), wyrusza za małżonkami, dopędza ich statek, ale okrutny Don Pedro ponownie go aresztuje i wrzuca pod pokład. Na swoje nieszczęście intrygant na pokład zabrał dwoje niewolników uprowadzonych z Indii: Nelusca i Selikę.
Kiedy z powodu burzy okręt rozbija się na skałach jakiejś indyjskiej wyspy, Nelusco, który okazuje się kapłanem, wydaje mieszkańcom rozkaz wymordowania całej załogi. Selika jednak, która ujawnia się jako królowa, ocala Donnę Inez i Vasco da Gamę. W tym drugim bowiem jest zakochana po uszy.
Prawo tubylców nie pozwala skazić ich ziemi stopą cudzoziemca; o cudzoziemkach nic nie mówi, dlatego Donna Inez może być chwilowo spokojna, lecz Vasco da Gama znajduje się znów w opałach: tubylcy wydają nań wyrok śmierci. Jedynym wyjściem, które podsuwa skwapliwie Selika, jest poślubienie jej przez dzielnego Portugalczyka. Vasco da Gama płonie jednak uczuciem do Donny Inez i z nią tylko pragnie się połączyć (już wszakże jest wdową).
Selika, rozbrojona miłością Europejczyków, uzyskuje zgodę Nelusca, by cudzoziemcy odpłynęli w spokoju do swojej ojczyzny. Sama poślubia kapłana (taka jest cena jego ustępstw). Lecz kiedy patrzy na odpływający okręt, robi się jej wszystkiego żal i zażywa truciznę. Nelusco pada obok niej martwy.
Giacomo Meyerbeer był głównym przedstawicielem tzw. wielkiej opery historycznej. Do tego gatunku można zaliczyć jego Afrykankę . Ma ona aż V aktów, a jej bohater nawiązuje (przynajmniej nazwiskiem) do historycznej postaci Vasco da Gamy, słynnego portugalskiego żeglarza, który pod koniec XV wieku opłynął Afrykę i dotarł do Indii.
Metryczka wpisu:
Afrykanka – Opera Giacomo Meyerbeera
Data opublikowania pierwszej wersji – 6 czerwca 2014
Data aktualizacji: 26 marca 2024
Jestem PpiotrR
i polecam
Pozostałe miejsca
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…
>> INNE STRONY <<
NEWSREADR | GDAŃSK MIASTO MARZEŃ | OPENGARDEN | WARTOBYĆPRZYZWOITYM