Kontakt dla chętnych podziałać
- IgnacyIgnacy pochodzi z łaciny i oznacza "ognisty", "płonący". Jest to imię bardzo stare, które wywodzi się od imienia rzymskiego boga ognia - Wulkana. Imię to było popularne wśród pierwszych chrześcijan, którzy uważali, że ogniem jest miłość Boga.
- IlonaIlona to piękne i eleganckie imię, które ma korzenie węgierskie i greckie. Znaczy ono "promień słońca", "światło" lub "piękno"
- ImitacjaImitacja – forma muzyczna oparta na fakturze polifonicznej. Jest utworem wielogłosowym, w którym poszczególne głosy imitują się na wzajem. Najbardziej znanymi formami imitacyjnymi są kanon i fuga.
- IntermezzoIntermezzo – w średniowieczu część dramatu liturgicznego np. pasji, muzyczne przejście pomiędzy poszczególnymi scenami. Stanowi wstawkę muzyczno- dramatyczna, o charakterze komicznym, wykonywaną w przerwach między aktami opery zwanej opera seria, w XVII w. we Włoszech.
- IV Koncert na róg KV 495IV Koncert na róg Es-dur KV 495 – Koncert na róg i orkiestrę skomponowany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta, ukończony w 1786. Zadedykowany Jozephowi Leutgebowi (przyjacielowi Mozarta, handlarzowi serami i grającemu na rogu), ostatni koncert na ten instrument napisany przez Mozarta.
- James RhodesJames Rhodes Edward jest brytyjsko-hiszpańskim pianistą koncertowym i pisarzem oraz działaczem na rzecz ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym w Hiszpanii.
- JanJan to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza "Bóg jest łaskawy". Jest to jedno z najstarszych i najczęściej nadawanych imion na świecie. W Polsce jest to drugie pod względem popularności imię męskie, zaraz po Piotrze. Według danych z 2019 roku nosiło je ponad 1,5 miliona Polaków.
- Jan KochanowskiJan Kochanowski to jeden z najważniejszych polskich poetów renesansu, znany głównie z tworzenia sonetów i fraszek. Jego twórczość charakteryzuje się subtelnością i wyrafinowaniem, a także głębokimi refleksjami filozoficznymi i religijnymi. Wiele utworów Kochanowskiego jest związane z jego(...) Czytaj więcej
- Jan Sebastian Bach - Część 1 ŻYCIEJohann Sebastian Bach [24] był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale(...) Czytaj więcej
- Jan Sebastian Bach - Część 2 UTWORYJohann Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale(...) Czytaj więcej
- JerzyJerzy to imię pochodzenia greckiego, które oznacza "rolnika" lub "pracownika ziemnego". Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosili wielcy władcy, święci i bohaterowie. W Polsce jest znane od średniowiecza i często kojarzy się z postacią Jerzego z Podiebradów, króla Czech i protektora(...) Czytaj więcej
- JoannaJoanna to imię żeńskie pochodzące od hebrajskiego imienia Jochanan, które oznacza "Bóg jest łaskawy". Jest to żeński odpowiednik imienia Jan. Imię to pojawiło się w Polsce już w średniowieczu i było popularne wśród szlachty.
- John DowlandJohn Dowland – angielski kompozytor schyłku renesansu, wirtuoz lutni.
- Juan del EncinaJuan del Encina (ur. 12 lipca 1468 w Salamanka – zm. 1534) – dramatopisarz hiszpański. Był kompozytorem i poetą, często nazywany twórcą hiszpańskiego dramatu.
- kanconaPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- Kantata BWV 83BWV 83 - Przymierza nowego radosny to czas "Erfreute Zeit im neuen Bunde", to kantata kościelna napisana przez J.S Bacha na Święto Matki Boskiej Gromnicznej
- kantyczkaPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- kantykPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- kantylenaPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- kapelaMuzyka - Jeden z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była(...) Czytaj więcej
- kapłankaKsienia to rzeczownik o trzech znaczeniach w języku polskim