...

Termin wiki: Alessandro Scarlatti (1660-1725)

Alessandro Scarlatti - kompozytor epoki baroku
Kategorie: Muzyka
Czas czytania: 2 minuty

Alessandro Scarlatti (1660-1725)

Alessandro Scarlatti - kompozytor epoki baroku zdjęcie w treści artykułuAlessandro Scarlatti był włoskim kompozytorem epoki baroku, uważanym za najważniejszego przedstawiciela szkoły operowej neapolitańskiej. Urodził się 2 maja 1660 roku w Palermo lub Trapani na Sycylii, która wtedy należała do Królestwa Sycylii . Jego ojciec Pietro Scarlatti i matka Eleonora d’Amato byli również muzykami. Miał siedmioro rodzeństwa, z których czworo także zajmowało się muzyką.

W wieku 12 lat Scarlatti wyjechał do Rzymu, gdzie miał okazję uczyć się od takich mistrzów jak Giacomo Carissimi, Bernardo Pasquini i Arcangelo Corelli. Niektórzy badacze uważają, że mógł też pobierać lekcje u Francesco Provenzale w Neapolu. W 1679 roku wystawił w Bolonii swoją pierwszą operę Gli Equivoci nel sembiante (Zamieszanie w wyglądzie), która zyskała uznanie królowej Szwecji Krystyny, przebywającej wówczas w Rzymie. Scarlatti został jej kapelmistrzem i skomponował dla niej kilka innych oper.

Alessandro Scarlatti – Neapol

W 1684 roku Scarlatti przeniósł się do Neapolu, gdzie został kapelmistrzem wicekróla hiszpańskiego. Tam rozwinął swój talent operowy i stworzył ponad 100 dzieł scenicznych, charakteryzujących się płynnością i wyrazistością muzyki oraz bogactwem formy arii da capo. Był także twórcą włoskiej uwertury w trzech częściach (która miała duże znaczenie dla rozwoju symfonii), sonaty na cztery głosy (poprzedniczki współczesnego kwartetu smyczkowego) i techniki rozwoju motywicznego. Jego opery były wystawiane nie tylko w Neapolu, ale także w Rzymie, Wenecji, Florencji i Wiedniu.

Scarlatti nie ograniczał się jednak do gatunku operowego. Komponował także oratoria, msze, motety, kantaty, madrygały i psalmy. Jego muzyka religijna była pełna ekspresji i dramatyzmu, a jednocześnie zachowywała klasyczną prostotę i harmonię. Interesował się także kulturą polską i napisał oratorium San Casimiro rè di Polonia (Święty Kazimierz król Polski), poświęcone patronowi Litwy.

Alessandro Scarlatti – Stabat Mater

 

Alessandro Scarlatti – dorobek kompozytorski

Niektóre z dzieł, które skomponował Alessandro Scarlatti to:

  • Gli Equivoci nel sembiante (1679) – jego pierwsza opera
  • Il Pompeo (1683) – opera wystawiona w Rzymie dla szwedzkiej królowej Krystyny
  • Pirro e Demetrio (1684) – opera wystawiona w Neapolu
  • Rosmene overo L’Infedeltà fedele (1688) – opera wystawiona w Neapolu
  • La Caduta dei Decemviri (1697) – opera wystawiona w Neapolu
  • Il Mitridate Eupatora (1707) – opera wystawiona w Wenecji
  • Il Tigrane ossia L’egual impegno d’amore e di fede (1715) – opera wystawiona w Neapolu
  • Le Dirindine (1715) – opera buffa wystawiona w Rzymie
  • Ifigenia in Aulide (1718) – opera wystawiona w Wiedniu
  • Il trionfo dell’onore (1718) – opera buffa wystawiona w Neapolu
  • Marco Attilio Regulo (1719) – opera wystawiona w Rzymie
  • La Griselda (1721) – opera wystawiona w Rzymie
  • San Casimiro rè di Polonia (1724) – oratorium poświęcone polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi

Scarlatti był też ojcem dwóch innych kompozytorów: Domenica Scarlattiego i Pietra Filippo Scarlattiego. Zmarł 24 października 1725 roku w Neapolu. Jego twórczość miała duży wpływ na rozwój muzyki barokowej w Europie i była podziwiana przez takich artystów jak Georg Friedrich Händel czy Johann Sebastian Bach. Alessandro Scarlatti jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiej sztuki muzycznej.

Chcesz zobaczyć więcej sylwetek kompozytorów epoki baroku? Zajrzyj tutaj

Wartość wpisu

86 / 100
 
86 / 100
0 0 głosów
Article Rating
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.
Subskrybować
Powiadom o

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x
A candid portrait of a joyful woman with curly red hair, expressing natural beauty and happiness.

Muzyczny Newsletter

Zapisując się do naszego muzycznego newslettera, otrzymasz niepowtarzalną okazję zgłębiania świata muzyki poważnej, w tym dzieł takich mistrzów jak Bach i Mozart.
Co tydzień będziemy dostarczać Ci pasjonujące informacje, ciekawostki oraz analizy utworów, które zachwycą zarówno nowicjuszy, jak i zagorzałych melomanów.

 

Nie przegap szansy na poszerzenie swojej wiedzy i odkrycie nowych brzmień – zostaw swój adres e-mail i dołącz do naszej społeczności muzycznej! Wspólnie odkryjemy magię klasyki, która nigdy nie przestaje inspirować.

Zamknij okienko