Flet sprzed 33 tysięcy lat.
W 2009 roku w jaskini w Niemczech znaleziono starożytny flet, uważany za najstarszy instrument muzyczny na świecie.
Wykonany z kości sępa instrument pochodzi z czasów, gdy ludzie zaczęli kolonizować Europę, około 33 000 lat p.n.e. Odkrycie dokonane przez grupę naukowców doprowadziło ich do przekonania, że ludzie grają muzykę znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.
Fragmenty trzech fletów zostały znalezione w jaskini Hohle Fels w południowo-zachodnich Niemczech przez zespół z Uniwersytetu w Tybindze. Prawie kompletny flet z kości sępa ma 20 cm długości, pięć otworów na palce i nacięcia w kształcie litery V, które mogłyby działać jak ustnik. Naukowcy sądzą, że instrument byłby trzymany jak flet prosty, ale grający dmuchałby na niego jak flet. Pozostałe dwa flety wykopane przez archeologów są wykonane z kości słoniowej, prawdopodobnie z kłów mamuta.
Flet sprzed 33 tysięcy lat – Granie – nie takie jest młode 🙂
Odnalezienie fletów sugeruje, że muzyka była ważną częścią codziennego życia wczesnych współczesnych ludzi. A granie muzyki mogło pomóc w utrzymaniu korzystnych sieci społecznych, być może pomagając wyjaśnić, dlaczego współcześni ludzie przetrwali, podczas gdy neandertalczycy, z którymi współistnieli, wyginęli.
“Muzyka była używana w wielu różnych kontekstach społecznych: być może religijnym, być może rekreacyjnym – podobnie jak dzisiaj używamy muzyki w wielu różnych sytuacjach” – mówi BBC News profesor Nicholas Conard z Uniwersytetu w Tybindze. “Współcześni ludzie, którzy przybyli na nasze tereny, posiadali już całą gamę symbolicznych artefaktów, sztuki figuratywnej, przedstawień mitologicznych stworzeń, wiele rodzajów ozdób osobistych, a także dobrze rozwiniętą tradycję muzyczną”.
Flet sprzed 33 tysięcy lat, Zajrzyj też tutaj…
No i oczywiście obserwuj mnie w Pol Social ❤
- Archiwum wpisów – Leksykon MQV
- Aria Królowej Nocy, Rachel DuckettAria Królowej Nocy, Rachel Duckett - sopranistka koloraturowa opowiada o zawiłościach tej arii za kulisami Royal Albert Hall, gdzie ją wykonała.
- Aria Sarastra O Isis Und OsirisAria Sarastra - Jedna z najpiękniejszych arii. Aria Sarastra z opery Czarodziejski Flet "in Diesen Heil`gen Hallen" Przepełniona żarliwą wiarą w lepszą ludzkość. To jest naprawdę największe arycdzieło jakie ludzkości sprawił drugi człowiek.
- Brat MozartBrat Mozart Ciemność i Światło autor Artur Bielecki. Artykuł znalazłem na stronie Wydawnictwo Odra, gdzie w dowód podziękowania za doskonały desk, w temacie dzieła życia Amadeusza zapraszam i polecam ten świetny i pełen niezwykłych kulturalnie intelektualnych materiałów serwis internetowy. Miejsce gdzie inteligentny człowiek znajdzie coś dla siebie...
- Chleb Taki Dobry nie ma to jak samodzielnie sobie chlebek upiecChleb taki dobry - Jaki? Ano pięknie pachnie, i co pysznie do posiłku smakuje... Bracia Rodzeń go stworzyli to przepis z książki braci Rodzeń. Jest pyszny i łatwy do zrobienia. Wczoraj pierwszy raz samodzielnie (bo wcześniej mamka mnie go piekła - no ale ile można wykorzystywać bliźniego a teraz wg poniższego przepisu sobie go upiekłem
- Antonio Vivaldi - 4 pory roku i wiele więcejAntonio Vivaldi - 4 pory roku i wiele więcej, był jednym z najważniejszych muzyków epoki baroku i jednym z najlepszych włoskich kompozytorów wszech czasów.
- BałałajkaBałałajka to tradycyjny instrument muzyczny należący do rodziny gitar, który kojarzy się głównie z rosyjską kulturą ludową. Posiada charakterystyczne trójkątne pudło rezonansowe i trzy struny (czasem cztery lub sześć).
- BWV 103 - Wy płakać i narzekać będziecieBWV 103, kantata Jana Sebastiana Bacha „Ihr werdet weinen und heulen”, „Wy płakać i narzekać będziecie”, na trzecią niedzielę po Wielkanocy z premierą 22 kwietnia 1725 roku w Lipsku. Na flet piccolo i trąbki. Głosy altowy i tenorowy wraz z zespołem wokalnym wspierane przez smyczki i continuo.
- BWV 107BWV 107 - Na siódmą niedzielę po Trójcy Świętej - (Dlaczego więc miałbyś być zasmucony) na sopran, tenor i bas, zespół wokalny, flet poprzeczny I+II, obój d'amore I+II, kornett, fagot, smyczki i continuo
- BWV 129BWV 129 - Oddajcie cześć Panu, Boże mój - na sopran, alt i bas, zespół wokalny, trąbki I-III, kotły, flet, obój I+II, fagot, smyczki i continuo.