Śmigus-Dyngus czy Lany Poniedziałek, czyli jak spędzamy 2 dzień Wielkanocy

Śmigus Dyngus
Śmigus-Dyngus lub Lany Poniedziałek tak nazywamy drugi dzień Świąt Wielkanocy. Jest to dzień pełen zabawy i wody!

Śmigus-Dyngus czy Lany Poniedziałek czyli jak spędzamy 2 dzień Wielkanocy

Śmigus Dyngus góraleCześć! Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o tradycjach związanych z drugim dniem wielkanocnych świąt. 
Śmigus-Dyngus czy Lany Poniedziałek? Może nie wszyscy wiecie, ale w Polsce drugi dzień świąt nazywa się Śmigus-Dyngus lub Lany Poniedziałek. Jest to dzień pełen zabawy i wody!

Tradycja mówi, że w tym dniu należy oblać się nawzajem wodą. Dawniej była to forma obrzędu płodności i oczyszczenia. Wierzono, że woda ma moc odnawiania życia i zapewnia zdrowie i urodę. Dziewczęta, które zostały oblane wodą, miały mieć szczęście w miłości i szybko wyjść za mąż.

Oblanie się wodą może przybrać różne formy. Może to być symboliczne pokropienie wodą święconą lub zwykłą wodą z kubka lub butelki. Może to być też prawdziwa bitwa na wiadra, konewki, pistolety na wodę lub nawet węże ogrodowe. Niektórzy ludzie obchodzą ten dzień bardzo hucznie i nie oszczędzają nikogo – ani rodziny, ani przyjaciół, ani przechodniów. Zobaczcie materiał wideo na YouTube jak się leją wodą

Śmigus-Dyngus zwyczaje

Przykład przedniej śmigus-dyngusowej zabawy,,, sielskie klimaty

Oprócz zabawy z wodą, drugi dzień świąt to także czas na odwiedziny krewnych i znajomych. Wiele osób wykorzystuje ten dzień na podróżowanie i zwiedzanie ciekawych miejsc. Niektórzy ludzie organizują też pikniki lub grille na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby spędzić ten dzień aktywnie i radośnie.

Drugim dniem wielkanocnych świąt kończy się okres świąteczny. Jest to czas na podsumowanie i dziękowanie za wszystko, co otrzymaliśmy – za dar życia, za miłość rodziny i przyjaciół, za smaczne jedzenie i piękne prezenty. Jest to także czas na postanowienia i plany na przyszłość.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się mój wpis o tradycjach związanych z drugim dniem wielkanocnych świąt. A Ty jak spędzasz ten dzień? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami i opiniami w komentarzach. Do następnego razu!