Les Pêcheurs de perles Aria Nadira Georgesa Bizeta
Les Pêcheurs de perles Aria Nadira Georgesa Bizeta to 20 pozycji listy odtwarzania jednej arii pochodzącej ze słynnej opery Poławiacze Pereł.
Lista przedstawia przekrój historyczny od początku 20 wieku z udziałem Enrico Carusa, po dni dzisiejsze z udziałem Bryna Terfela, Andrei Bocelli, czy Davida Gilmoura.
Lista prezentuje 20 wersji Arii Nadira “romansu” z 1 aktu opery Poławiacze Pereł
Wyznania w Arii
Aria ta jest napisana w tonacji F-dur i ma tempo andantino.
Tekst francuski jest autorstwa Eugène’a Cormona i Michela Carrégo.
W oryginale
Je crois entendre encore,
Caché sous les palmiers,
Sa voix tendre et sonore
Comme un chant de ramier.
O nuit enchanteresse!
Divin ravissement!
O souvenir charmant!
Folle ivresse! doux rêve!
Aux clartés des étoiles,
Je crois encore la voir,
Entr’ouvrir ses longs voiles
Aux vents tièdes du soir.
Charmant souvenir!
Po polsku
Wciąż słyszę jego głos,
Ukryty pod palmami,
Jego głos czuły i donośny
Jak śpiew gołębia.
O zaczarowana noc!
Boże uniesienie!
O czarująca pamięć!
Szalona rozkosz! słodki sen!
W blasku gwiazd,
Wciąż ją widzę,
Rozchylać swe długie welony
Na ciepłe wieczorne wiatry.
Czarująca pamięć!
Les Pêcheurs de perles Aria Nadira Georgesa Bizeta | O Arii
Aria Nadira to piękna i wzruszająca pieśń miłosna z opery „Poławiacze pereł” (Les Pêcheurs de perles) francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta. W tej arii, Nadira, piękna hinduska, wyznaje swoją miłość do Nadira, przyjaciela Zurga, wodza poławiaczy pereł. Nadira i Nadir zakochali się w sobie na pierwszy rzut oka, kiedy spotkali się w świątyni Brahmyny. Jednak z powodu ich różnych religii i obowiązków wobec Zurga, musieli się rozstać. W tej arii, Nadira wspomina ten krótki i słodki moment szczęścia i wyraża swoją tęsknotę za ukochanym.
Les Pêcheurs de perles Aria Nadira Georgesa Bizeta | Trochę więcej o samej operze..
Les Pêcheurs de perles Aria Nadira Georgesa Bizeta (Poławiacze pereł) to opera w trzech aktach francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta. Opera ta opowiada o miłosnym trójkącie między Nadirą, piękną hinduską, Zurgiem, wodzem poławiaczy pereł, i Nadirem, przyjacielem Zurga i dawnym kochankiem Nadiry. Akcja opery rozgrywa się na Cejlonie w czasach starożytnych. Opera ta jest znana z pięknej muzyki Bizeta, zwłaszcza z arii Nadira „Je crois entendre encore” (Wciąż słyszę jego głos) i słynnego duetu Zurga i Nadira „Au fond du temple saint” (W głębi świątyni świętej).
Les Pêcheurs de perles Aria Nadira Georgesa Bizeta | O kompozytorze…
Jeśli lubisz operę, na pewno znasz nazwisko Georges Bizet. Ale kim był ten wybitny kompozytor, który stworzył takie arcydzieła jak Carmen czy Poławiacze pereł? W tym wpisie postaram się przybliżyć Ci jego życie i twórczość.
Georges Bizet urodził się w Paryżu w 1838 roku w rodzinie związanej z muzyką. Jego ojciec był nauczycielem śpiewu, a matka pianistką. Już jako dziecko wykazywał niezwykły talent muzyczny i uczył się gry na fortepianie i organach oraz kompozycji. W wieku 10 lat został przyjęty do paryskiego konserwatorium, gdzie studiował pod kierunkiem takich mistrzów jak Fromental Halévy i Charles Gounod. W 1855 roku napisał swoją pierwszą symfonię, a dwa lata później zdobył nagrodę za operetkę Doktor Miracle. W 1857 roku otrzymał prestiżowe Prix de Rome, które umożliwiło mu trzyletni pobyt we Włoszech.
W Rzymie Bizet poświęcił się głównie komponowaniu. Stworzył tam m.in. operę buffa Don Procopio, kantatę Te Deum i odę Vasco da Gama. W 1860 roku wrócił do Paryża z powodu choroby matki, która zmarła rok później. Bizet przeżył głęboki kryzys i zrezygnował z pracy w konserwatorium. Skoncentrował się na tworzeniu oper, ale nie spotykał się z uznaniem publiczności i krytyki. Jego Poławiacze pereł, Piękne dziewczę z Perth i Djamileh nie odniosły sukcesu. Dopiero suita Arlezjanka, napisana jako muzyka do sztuki Alphonse’a Daudeta, zdobyła uznanie słuchaczy.
W 1869 roku Bizet ożenił się z Geneviève, córką swojego nauczyciela Halévy’ego. W 1870 roku został powołany do Gwardii Narodowej w związku z wybuchem wojny francusko-pruskiej. Nie zaprzestał jednak komponowania i stworzył wtedy m.in. suitę Jeux d’enfants i operę komiczną Djamileh. W 1873 roku powstało jego największe i najsłynniejsze dzieło – opera Carmen, inspirowana folklorem hiszpańskim i oparta na noweli Prospera Mérimée’a. Opera ta przedstawiała dramatyczną historię miłości między piękną Cyganką Carmen a żołnierzem Don José.
Carmen okazała się jednak zbyt nowatorska i prowokacyjna dla ówczesnej publiczności i krytyki, które nie zaakceptowały jej realizmu, egzotyzmu i erotyzmu. Bizet był rozczarowany i załamany niepowodzeniem swojej opery, która miała tylko 48 przedstawień. Zmarł na atak serca 3 czerwca 1875 roku w Bougival, mając zaledwie 36 lat. Nie doczekał się uznania swojego geniuszu i triumfu Carmen, która stała się jedną z najpopularniejszych i najczęściej wystawianych oper wszech czasów.
Georges Bizet był jednym z najwybitniejszych kompozytorów operowych epoki romantyzmu. Jego muzyka charakteryzuje się bogactwem melodii, kolorystyki, rytmu i harmonii. Bizet potrafił doskonale oddać atmosferę i emocje swoich bohaterów, a także wprowadzić elementy folkloru i orientalizmu. Jego dzieła są pełne pasji, dramatyzmu i piękna. Jeśli chcesz się o tym przekonać, posłuchaj jego najsłynniejszych utworów:
– Carmen – opera w czterech aktach, libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy, premiera: Paryż, Opéra-Comique, 3 marca 1875. To arcydzieło Bizeta opowiada o tragicznej miłości między Cyganką Carmen a żołnierzem Don José. Opera ta zawiera wiele znanych arii i motywów muzycznych, takich jak Habanera, Pieśń Cyganek, Pieśń Toreadora czy Marsz Smuglerów. Opera ta jest uważana za jedną z najważniejszych i najpiękniejszych oper w historii muzyki.
– Poławiacze pereł – opera w trzech aktach, libretto: Eugène Cormon i Michel Carré, premiera: Paryż, Théâtre Lyrique, 30 września 1863. To egzotyczna opera Bizeta osadzona na Cejlonie, gdzie dwaj przyjaciele rywalizują o miłość pięknej kapłanki Leili. Opera ta zawiera słynny duet Nadir i Zurga „Au fond du temple saint”, uznawany za jeden z najpiękniejszych duetów w historii opery.
– Arlezjanka – suita symfoniczna w czterech częściach, napisana jako muzyka do sztuki Alphonse’a Daudeta, premiera: Paryż, Théâtre du Vaudeville, 1 października 1872. To jedna z najpopularniejszych suit symfonicznych Bizeta, która przedstawia sceny z życia wiejskiego w Prowansji. Suita ta zawiera m.in. słynny Marsz Królewski i Temat Miłości.
Georges Bizet to kompozytor, którego warto poznać i podziwiać. Jego muzyka jest nie tylko piękna i emocjonująca, ale także nowoczesna i oryginalna. Bizet był twórcą, który nie bał się eksperymentować i łamać konwencji. Dzięki temu stworzył dzieła nieśmiertelne i ponadczasowe.