Muzyka
Jeden z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki. Budulcem muzyki są struktury dźwiękowe, na które składają się dźwięk oraz cisza między nimi. Muzyka powstaje jako efekt oddziaływania struktur dźwiękowych na świadomość słuchacza. Jest zjawiskiem odbieranym subiektywnie, zależnym od indywidualnych skłonności, wcześniejszych doświadczeń, społecznych kryteriów wartości, jak również od sposobu organizacji dźwięków.
- 139 operowych klipów opery Glyndebourne139 operowych klipów opery Glindebourne - od ponad 80 lat, na malowniczej farmie w hrabstwie Sussex, odbywają się letnie festiwale operowe, które przyciągają miłośników opery z całego świata.
- 15 wspaniałych klasycznych arcydzieł do posłuchania w letnie popołudnie15 wspaniałych klasycznych arcydzieł do posłuchania w letnie popołudnie - Niech te genialne letnie melodie zabiorą Cię w muzyczną podróż od żarliwego szczytu lata do spokojnego zachodu słońca pod koniec dnia.
- 253 Lata – A Europa nadal fetuje Mozarta
- 29 lutego czyli co zrobic z dodatkowym dniem zycia?29 lutego, czyli dzień, który mamy tylko raz na cztery lata. To znaczy, że mamy dodatkowe 24 godziny do wykorzystania. Co z nimi zrobić?
- 35 Symfonia Haffnerowska Karl Böhm35 Symfonia Haffnerowska, znana również jako Symfonia nr 35 w D-dur, KV 385 dyryguje Karl Böhm ur. 28.08.1894 w Grazu, zm. 14.08.1981 w Salzburgu.
- 15 kwietnia15 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla historii, kultury i nauki. W tym dniu urodzili się i zmarli wybitni ludzie, miały miejsce ważne wydarzenia polityczne, społeczne i sportowe.
- 18 kwietnia18 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla historii Polski i świata. W tym dniu wydarzyły się ważne wydarzenia polityczne, wojskowe, kulturalne i społeczne.
- 19 kwietnia19 kwietnia to data, która ma szczególne znaczenie dla historii Polski i świata. W tym dniu miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na losy wielu ludzi i narodów.
- 21 kwietnia21 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla Polski i świata. W tym dniu obchodzimy święta, pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych i śledzimy bieżące doniesienia.
- 22 kwietnia22 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla Polski i świata. W tym dniu obchodzimy między innymi Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi 💚💚💚
Ten artykuł dotyczy dziedziny sztuki. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa. |
Muzyka (ze stgr. μουσική mousiké „sztuka Muz”) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.
Struktury dźwiękowe składają się z zestawów fal akustycznych o celowo dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz ciszy pomiędzy nimi. Jednym z celów muzyki jest samoekspresja oraz przekaz subiektywnych odczuć kompozytora lub wykonawcy, który ma wpływ na odczucia, reakcje i świadomość słuchacza przetwarzającego te doznania w sposób zupełnie indywidualny. Od mowy ludzkiej różni się znacznie większą abstrakcyjnością przekazywanych treści oraz wykorzystaniem, oprócz głosu ludzkiego, instrumentów muzycznych oraz wszelkich dźwięków elektronicznych, naturalnych i nieartykułowalnych.
Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki.