[fontpress type=”fontface” name=”Luminari” size=”2em” lh=”2em” col=”rgba(3,18,94,1)” hl=””]Bastien i Bastienne [/fontpress]
Młody 12 letni Wolfcio tworzy swoją pierwszą operę, operę która jest rodzajem jednoaktowej śpiewogry. Już w tej pierwszej operze młody Mozart wybiera temat w obszarze “potwierdzania uczuć”, tworzy dzieło w którym daje się odczuć smutek, zawiedzenia oraz przepełnienia żarliwą uczuciowością. W tej kompozycji kołysze nas harmonicznymi dźwiękami, w połączeniu z recytatywami tworzą obraz w który jakby nieświadomie zaczynamy się zatapiać. Słuchając i oglądając Bastien i Bastienne jakby niechcąco z pamięci przywołują się może nawet intymne wspomnienia z czasów dorastania, pierwszych i jeszcze platonicznych miłości, pierwszych zawodów miłosnych. Piękna historia która poruszy każdą wrażliwą duszę.
Akcja toczy się na wsi. Pasterka Bastienne obawia się, że jej kochanek chce ją porzucić. Zwierza się ze swych obaw czarodziejowi Colasowi. Czarodziej doprowadza do konfrontacji kochanków, podczas której wszystko sobie wyjaśniają i się godzą.
(Bastien et Bastienne, KV 50/46b) – jednoaktowa śpiewogra z muzyką napisaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta, utwór był pierwszą operą Mozarta napisaną w języku niemieckim. Autorem tekstu jest Friedrich Wilhelm Weiskern. Utwór składa się z dwunastu arii przeplatanych mówionymi dialogami. Zastosowane środki muzyczne są dość proste. Jedynie finałowy tercet jest bardziej dopracowany.
Siengspiel został skomponowany przez dwunastoletniego Mozarta w Wiedniu w 1768 roku na zamówienie Antoniego Mesmera. W tym samym czasie kompozytor pracował nad inną operą pt. Udana naiwność.
Słowa są tłumaczeniem z francuskieg pierwowzoru Le Devin de village (Wiejski wróżbita) autorstwa J. J. Rousseau.
Pierwsze wykonanie miało miejsce w 1768 roku w posiadłości zamawiającego.
W dalszej części wpisu zobaczysz pięć części francuskojęzycznego wykonania. Wykonania które jest częścią filmu w którym trójka młodych chłopców na wakacjach odgrywa role bohaterów tej opery. Naprawdę wzruszające obrazy.