Bayreuth Festival Tristan und Isolde
Relacja z wystawienia Tristana i Izoldy podczas Bayreuth Festival z 1983 roku
Bayreuth Festival Tristan und Isolde, znany także jako Festiwal Wagnerowski w Bayreuth, to coroczne święto muzyki Richarda Wagnera, które przyciąga melomanów z całego świata. W 1983 roku jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tego festiwalu było wystawienie opery “Tristan i Izolda”, dzieła uznawanego za arcydzieło Wagnera.
Tristan i Izolda to dramat muzyczny w trzech aktach. Akcja rozgrywa się w Kornwalii i Bretanii, w średniowieczu.
W bohaterów postaci
Tristana i Izoldy wcielili się:
Tristan……..René Kollo
King Marke…..Matti Salminen
Isolde………Johanna Meier
Kurwenal…….Hermann Becht
Brangäne…….Hanna Schwarz
Wideo pokazuje koniec aktu pierwszego – część Treuloser Holde! z librettem i muzyką Ryszarda Wagnera, którego prapremiera odbyła się w Monachium 1865 roku. Tego nagrania dokonano podczas corocznego festiwalu Wagnerowskiego odbywającego się w październiku w Bayreuth w Niemczech. W przedstawieniu tym pochodzącym z 1983 roku, występuje Chór i Orkiestra Festiwalowa Beyreuth pod batutą doskonałego dyrygenta Daniela Barenboima, scenariusze i reżyseria w tym wideo zostały przygotowane przez Jean-Pierre Ponella.
Obsada i reżyseria
W 1983 roku obsada “Tristana i Izoldy” była wyjątkowa. W rolach głównych wystąpili gwiazdorzy sceny operowej: Peter Hofmann jako Tristan i Johanna Meier jako Izolda. Ich interpretacje postaci były głęboko poruszające i pełne emocji, co przyczyniło się do niezapomnianego przeżycia dla publiczności.
Reżyserem tego przedstawienia był Jean-Pierre Ponnelle, znany ze swojego nowatorskiego podejścia do klasycznych dzieł operowych. Jego wizja “Tristana i Izoldy” w Bayreuth była pełna symbolizmu i dramatyzmu, co doskonale oddało intensywność i złożoność relacji między głównymi bohaterami.
Scenografia i kostiumy
Scenografia do “Tristana i Izoldy” w 1983 roku była dziełem wieloletniego współpracownika Ponnelle’a, Carlusa Padrissa. Użyto minimalistycznych, ale efektownych dekoracji, które podkreślały emocjonalne napięcia i symbolikę opery. Kostiumy były starannie zaprojektowane, aby oddać ducha średniowiecznych legend, na których oparta jest fabuła “Tristana i Izoldy”.
Muzyka i dyrygentura
Muzyczną stroną przedstawienia kierował uznany dyrygent Daniel Barenboim. Pod jego batutą orkiestra festiwalowa Bayreuth stworzyła niezapomnianą atmosferę, pełną głębokiego dramatyzmu i subtelnych niuansów. Barenboim doskonale uchwycił esencję muzyki Wagnera, wprowadzając widzów w świat epickiej miłości i tragedii.
Reakcje publiczności i krytyków
Wystawienie “Tristana i Izoldy” w 1983 roku spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno publiczności, jak i krytyków. Widzowie byli zachwyceni niesamowitą chemią między Hofmannem a Meier oraz mistrzowską reżyserią Ponnelle’a. Krytycy podkreślali innowacyjność interpretacji oraz głębię emocjonalną, która przenikała całe przedstawienie.
Dziedzictwo przedstawienia z 1983 roku
Przedstawienie “Tristana i Izoldy” podczas Bayreuth Festival w 1983 roku zapisało się w historii jako jedno z najbardziej pamiętnych wykonań tej opery. Jego wpływ na przyszłe inscenizacje był znaczący, inspirując wielu artystów do sięgania po nowe środki wyrazu w interpretacji klasycznych dzieł Wagnera.
Zakończenie
Bayreuth Festival 1983 roku, z niezapomnianym wystawieniem “Tristana i Izoldy”, był prawdziwym świętem dla miłośników muzyki operowej. To wydarzenie stało się symbolem artystycznej doskonałości i inspiracji, a jego dziedzictwo pozostaje żywe do dziś. Dla wielu widzów i krytyków było to doświadczenie, które na zawsze pozostanie w ich pamięci jako jeden z najważniejszych momentów w historii Bayreuth Festival.
I na koniec… Poznaj streszczenie opery Tristan i Izolda
Akt I
Irlandzka królewna, Izolda, płynie do Kornwalii pod opieką rycerza Tristana. Zabił on kiedyś w pojedynku jej narzeczonego, Morolda. Izolda pokochała jednak z wzajemnością Tristana i wyleczyła jego rany. Rycerz odjechał, a teraz powrócił, aby prosić o jej rękę dla króla Kornwalii. Duma nie pozwoliła Izoldzie wyznać, że kocha Tristana, a on nie może sprzeciwić się rozkazowi swojego władcy. Nie chcąc poślubić starego króla, dziewczyna postanawia otruć siebie i ukochanego. Nakazuje więc swojej służącej, Brangenie, przygotować truciznę. Brangena zamienia jednak puchary i zakochani nieświadomie wypijają napój wiecznej miłości. Przekonani, że nadeszła chwila śmierci, wyznają sobie uczucie.
Akt II
Izolda wychodzi za mąż za króla Kornwalii, jednak w sercu pozostaje wierna Tristanowi. Tymczasem jego fałszywy przyjaciel, Melot, zazdrosny o łaski, jakimi król obdarza Tristana, zdradza miejsce schadzki kochanków. Tristan wyzywa Melota na pojedynek, jednak sam nie broni się i zostaje ciężko ranny.
Akt III
Przyjaciel Tristana, Gorwenal, przywozi go do zamku Kareol. Tristan czeka tu na Izoldę, która jako jedyna może go uleczyć. Kiedy rozbrzmiewa pieśń pasterza, zwiastująca jej przybycie, rycerz zrywa się z posłania i biegnie na spotkanie ukochanej. Niestety, umiera w jej ramionach z powodu upływu krwi. Pasterz sygnalizuje zbliżanie się drugiego okrętu. Myśląc, że to pościg za Izoldą, Gorwenal broni dostępu do zamku. Zabija Melota i atakuje króla, lecz sam ginie w walce. Król wkracza na dziedziniec zamkowy. Nie przybył tu, aby szukać zemsty, ale aby oddać Izoldę Tristanowi. Brangena opowiedziała mu całą historię napoju i król dowiedział się, że zawinił los. Przybył jednak za późno – Izolda umiera przy zwłokach Tristana.
(Streszczenie libretta według “Przewodnika operowego” J. Kańskiego)
Jestem PpiotrR serdecznie dziękuję, ze doczytałaś, doczytałeś ten wpis aż do tego miejsca ❤️
i chciałbym zaprosić cię
do lektury Pozostałych miejsc
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…
>> INNE STRONY <<
Polecam wpisy w kategorii Muzyka poważna
Kategorie w Leksykonie
Kategorie bloga
Metryczka wpisu:
Bayreuth Festival Tristan und Isolde
Data opublikowania pierwszej wersji – 4 lipca 2008 | 02:44
Data aktualizacji: 3 stycznia 2025