Spis treści

Spis treści wpisu

Krótki wpis z dwoma utworami z Requiem KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta

John Eliot Gardiner dyryguje angielskim zespołem Baroque Soloists oraz Chórem Monteverdiego. Ten występ był filmowany w Palau de la Musica Catalana, Barcelona, w grudniu 1991.

Msza Requiem w tradycji katolickiej to modlitwy za dusze zmarłych. Niektóre części liturgii, które mają być śpiewane są tym, co stanowią całość kompozycji Mszy Requiem, w tym Mozarta.

Struktura wykonania przedstawia się następująco:
1. Introit
2. Kyrie
3. Sekwencja: a. Dies irae b. Mirum Tuba c. Rex tremendae d. Recordare e. Confutatis f. Lacrimosa
4. Offertorium: a. Domine Jesu Christe b. Hostias
5. Sanctus
6. Benedictus
7. Agnus Dei
8. Lux Aeterna

Mozart zmarł przed zakończeniem komponowwania Mszy Requiem, a jego żona Constanze zleciła zakończenie dzieła jego uczniowi Süssmayrowi
Pomimo, a może częściowo ze względu na kontrowersje wokół tego Requiem Mass, jest powszechnie uważany za największe arcydzieło Mozarta.

Aktualizacja

Dzisiaj znalazłem część Lacrimosy wykonanej przez Wiedeńskich Filharmoników dyrygowanych przez wyśmienitego dyrygenta Karl Böhma. To wykonanie moim zdaniem bliskie jest ideałowi. Ostatni raz, tak zbieżne wykonanie z tym co widzimy i słyszymy miałem okazję obejrzeć i posłuchać w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku Oliwie podczas koncertu finałowego II edycji Festiwalu Mozartiana 2007 roku. Naprawdę coś niepowtarzalnego.

 


[TS-VCSC-Youtube content_youtube=”http://www.youtube.com/watch?v=CQUFQ_N0JI8″ content_lightbox=”true” content_youtube_trigger=”preview” content_youtube_title=”John Elliot Gardiner i Baroque Soloists Chór Monteverdiego” lightbox_group_name=”nachogroup” content_tooltip_css=”false”][TS-VCSC-Divider divider_type=”ts-divider-one”][TS-VCSC-Youtube content_youtube=”https://www.youtube.com/watch?v=G-kJVmEWWV8″ content_lightbox=”true” content_youtube_trigger=”preview” content_youtube_title=”Karl Bohm – Lacrimosa” lightbox_group_name=”nachogroup” content_tooltip_content=”Część Lacrimosy wykonana przez Wiedeńskich Filharmoników dyrygowanych przez Karla Bohma” content_tooltip_css=”false”]
13 / 100

twój komentarz