Kantata na Święto: Wielkanocny Okres Radości

spring, happy easter, easter
Wielkanocny Okres Radości to wyjątkowy czas dla chrześcijan, który niesie ze sobą głęboką radość i odnowę duchową. Pozwól mi opowiedzieć Ci o tym pięknym okresie:
W skrócie: Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na całym świecie.🙏🌿🕊️
  • Zmartwychwstanie Chrystusa: Wielkanocny Okres Radości jest bezpośrednio związany z Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. To fundament chrześcijańskiej wiary. W tym czasie wierni doświadczają siły i mocy Zmartwychwstania w swoim życiu.
  • Uroczystości i praktyki religijne: W okresie wielkanocnym chrześcijanie podejmują się różnych praktyk religijnych i duchowych. Należą do nich:
Uczestnictwo w nabożeństwach wielkanocnych: Msze święte, modlitwy i rozważania tajemnic zmartwychwstania. Spowiedź: Przygotowanie serca poprzez spowiedź przed przyjęciem komunii świętej. Post i jałmużna: Działania, które pomagają skupić się na duchowości i solidarności z innymi.
  • Oktawa Wielkanocna: Pierwsze 8 dni okresu wielkanocnego to tzw. Oktawa Wielkanocna. To wyjątkowo uroczysty czas, kiedy wierni skupiają się na tajemnicach zmartwychwstania Jezusa.
  • Święta w okresie wielkanocnym: W tym czasie obchodzone są takie święta jak:
Wielkanoc – Niedziela Wielkanocna, najstarsze i najważniejsze katolickie święto.
Święto Miłosierdzia Bożego – II Niedziela Wielkanocna.
Wspomnienia świętych, takich jak św. Wojciech, św. Marek czy św. Katarzyna.

Wielkanocny Okres Radości to nie tylko czas radości, ale także okazja do zbliżenia się do Boga i odkrycia nowego życia w Jego świetle. 🌿🕊️🌸

Kantaty Jana Sebastiana Bacha
na okres Wielkanocnej Radości
2 maja 2024
BWV 37 Kto uwierzy i ochrzczony zostanie będzie zbawiony

BWV 37 – Wer da gläubet und getauft wird

BWV 37 - Kto uwierzy i ochrzczony zostanie będzie zbawiony kantata na Wniebowstąpienie Pańskie na sopran, alt, tenor i bas; obój d'amore I+II, obój da caccia I+II, wiolonczela piccolo, smyczki i basso continuo
24 kwietnia 2024
BWV 166 - Dokąd idziesz Panie?

BWV 166 – Dokąd idziesz?

BWV 166 - Jest 4 niedziela po Wielkanocy czyli niedziela nazywana też Kantate której nazwę wzięto od Psalmu 98 który rozpoczyna się słowami "„Śpiewajcie Panu pieśń nową”. Na te niedzielę Jan Sebastian Bach skomponował kantatę oznaczoną w katalogu nazwą BWV 166 której oryginalny tytuł brzmi "Wo gehest du hin?" a wg tłumaczenia Armina Teska jej tytuł brzmi "Dokąd idziesz?" Jest to kantata kameralna rozpoczynająca się słowami z Ewangelii Janowej 16.5 słowami którymi nazwano te 166 kantatę DOKĄD IDZIESZ?
20 kwietnia 2024
BWV 103 - Wy płakać i narzekać będziecie

BWV 103 – Wy płakać i narzekać będziecie

BWV 103, kantata Jana Sebastiana Bacha „Ihr werdet weinen und heulen”, „Wy płakać i narzekać będziecie”, na trzecią niedzielę po Wielkanocy z premierą 22 kwietnia 1725 roku w Lipsku. Na flet piccolo i trąbki. Głosy altowy i tenorowy wraz z zespołem wokalnym wspierane przez smyczki i continuo.
9 kwietnia 2024
BWV 1 - Jak pięknie nam jutrzenka lśni

BWV 1

BWV 1 - Jak pięknie nam jutrzenka lśni /Wie schön leuchtet der Morgenstern/. Skomponowana na sopran, tenor i bas, zespół wokalny, Corno I+II, obój da cacc. I+II, struny i continuo. Na święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przeznaczona ❤❤
2 kwietnia 2024
BWV 134 - Serce które poznało Jezusa żywego.

BWV 134

BWV 134 kantata Na trzeci dzień Wielkanocy Serce, które poznało Jezusa żywego - na alt i tenor; zespół wokalny, obój I+II, smyczki i basso continuo
1 kwietnia 2024
BWV 6- Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi

BWV 6

BWV 6 - Kantata Jana Sebastiana Bacha na Poniedziałek Wielkanocny 1725 roku skomponowana, jest wyrazem duchowej refleksji nad kontrastem między światłem a ciemnością, wiarą a niewiarą, oraz zbawieniem a grzechem.