Andrzej to imię męskie pochodzenia greckiego, które oznacza "mężny", "odważny" lub "silny". Jest to imię bardzo często nadawane w Polsce i innych krajach słowiańskich, ale także w wielu innych regionach świata. W Polsce Andrzej jest drugim najczęściej nadawanym imieniem męskim po Janie.

Termin wiki: Andrzej

Kategorie: Dziennik imion

Andrzej

Dziś imieniny obchodzi Andrzej, czy chciałbyś wiedzieć jakie jest pochodzenie tego imienia, czy nasz Andrzej posiada jakieś zdrobnienia swojego imienia? Chcesz poznać znanych Panów noszących to imię i dowiedzieć się jacy są Panowie o imieniu Andrzej a także dowiedzieć się w jakie dni w roku obchodzą swoje imieniny?

Jeśli tak, to zapraszam Cię do lektury tego wpisu, w którym przybliżę Ci ciekawostki na temat tego popularnego i szlachetnego imienia. Andrzej to imię męskie pochodzenia greckiego, które oznacza “mężny”, “odważny” lub “silny”. Jest to imię bardzo często nadawane w Polsce i innych krajach słowiańskich, ale także w wielu innych regionach świata. W Polsce Andrzej jest drugim najczęściej nadawanym imieniem męskim po Janie.

Andrzej ma wiele zdrobnień i form pochodnych, takich jak: Andi, Andek, Andruszek, Andrzejuś, Andziu, Andzio, Jędrek, Jędruś. Niektóre z nich są bardzo pieszczotliwe i używane głównie przez bliskich i przyjaciół. Inne są bardziej formalne i stosowane w sytuacjach oficjalnych lub zawodowych.

Wśród znanych Panów o imieniu Andrzej można wymienić wiele postaci historycznych, artystycznych, naukowych i sportowych. Oto kilka przykładów:

– Andrzej Duda – prezydent Polski od 2015 roku
– Andrzej Wajda – wybitny reżyser filmowy i teatralny, laureat Oscara
– Andrzej Sapkowski – pisarz fantasy, autor sagi o Wiedźminie
– Andrzej Zawada – himalaista i podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników
– Andrzej Bargiel – narciarz wysokogórski i alpinista, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z K2
– Andrzej Piaseczny – piosenkarz i kompozytor, znany z wielu przebojów
– Andrzej Fonfara – bokser zawodowy, były mistrz świata w kategorii półciężkiej

Panowie o imieniu Andrzej są zwykle ambitni, pracowici i odpowiedzialni. Mają silny charakter i nie boją się wyzwań. Są także lojalni, uczciwi i życzliwi. Cenią sobie rodzinę i przyjaźń. W miłości są romantyczni, wierni i oddani.

Imieniny Andrzeja obchodzi się kilka razy w roku. Najbardziej znaną datą jest 30 listopada, kiedy to wspomina się św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra i jednego z pierwszych uczniów Jezusa. Inne daty to: 4 lutego (św. Andrzej Corsini), 22 maja (św. Andrzej Bobola), 15 lipca (św. Andrzej Świerad), 19 sierpnia (św. Andrzej z Fiesole) i 10 września (św. Andrzej Kim Taegon).

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie interesujący i pouczający. Jeśli znasz kogoś o imieniu Andrzej lub sam nim jesteś, to składam Ci serdeczne życzenia z okazji Twojego święta. Niech Ci się darzy w życiu wszystko co najlepsze! 

Zajrzyj też na stronę muzycznej encyklopedii Moje Quo Vadis może znajdziesz tam trochę muzycznych inspiracji do posłuchania w Twój dzień imienin.

Andrzej (Wikipedia)

Andrzejimię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od greckiego imienia będącego zdrobnieniem od imion złożonych zawierających wyraz aner – „człowiek, mężczyzna, taki jak mężczyzna” (inne źródło tłumaczy je też jako: „dzielny, mężny”). Pierwotny grecki Andréas, poprzez łacińskie imię Andreas, rozwinął się w języku polskim w imię Andrzej. Nosił je jeden z apostołów, brat Szymona Piotra. Imię występuje także w Biblii.

Andrzej imieniny obchodzi 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 4 lutego, 15 lutego, 18 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja (dzień śmierci św. Andrzeja Boboli), 17 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 26 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 17 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 21 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada, 30 listopada (św. Andrzeja Apostoła) i 10 grudnia.