Antym
Antym to imię męskie pochodzenia greckiego, które oznacza “przeciwstawiający się”. Jest to imię rzadko spotykane w Polsce, według bazy PESEL na koniec 2019 roku nosiło je 46 osób. Imieniny Antyma obchodzone są 27 września.
Antym to imię związane z historią chrześcijaństwa. Święty Antym był biskupem Nikomedii w III wieku, który zginął śmiercią męczeńską za odmowę złożenia ofiary cesarzowi Dioklecjanowi. Jego ciało zostało wrzucone do morza, ale zostało odnalezione przez anioły i złożone w grobie. Święty Antym jest patronem żeglarzy i rybaków.
Antym to także imię jednego z ojców Kościoła wschodniego, Antyma z Konstantynopola, który był patriarchą Konstantynopola w VI wieku. Był on obrońcą ortodoksji i zwalczał herezje monofizytyzmu i nestorianizmu. Został usunięty ze stanowiska przez cesarza Justyniana i zesłany do Egiptu, gdzie zmarł.
Antym to imię o silnym charakterze i niezależnym duchu. Osoby noszące to imię są odważne, pewne siebie i nie boją się wyrażać swoich poglądów. Mają także zdolności przywódcze i organizacyjne. Z drugiej strony mogą być uparte, nieustępliwe i konfliktowe. Potrzebują szacunku i uznania ze strony innych.
Antym to imię pasujące do osób o różnych zainteresowaniach i talentach. Może być imieniem artysty, naukowca, polityka lub sportowca. Niektóre znane osoby noszące to imię to:
– Antym Iwanowicz – ukraiński pisarz i publicysta
– Antym Syedysławowycz – ukraiński piłkarz
– Antym Teodorowycz – ukraiński malarz
– Antym Slawinski – polski kompozytor
– Antym Wielki – egipski pustelnik i asceta
Antym – imię męskie pochodzenia greckiego. Istnieje kilku świętych patronów tego imienia.
Antym imieniny obchodzi 24 kwietnia (w dzień wspomnienia św. Antyma z Nikomedii), 11 maja (wspomnienie świętego Antyma) i 16 września.
Antym w innych językach:
- rosyjski – Анфим, też Онифим, Онфим.
Osoby noszące to imię:
- Antym I – patriarcha Konstantynopola w latach 535–536
- Antym – metropolita widyński, pierwszy egzarcha Bułgarii (w latach 1872–1877)
- Antym Nikorowicz, komendant akademickiego korpusu Gwardii Narodowej we Lwowie, od 1831 właściciel Grzymałowa
- Antym – metropolita Salonik (ur. 1934)