Liebster Gott, wenn werd ich sterben
Kiedy dzień
zgonu mojego?
BWV 8 – kantata na szesnastą niedzielę po Trójcy Świętej.
We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.
Do opracowania tej kantaty skorzystałem z opracowania profesora Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. Szymona Paczkowskiego
BWV 8 – kantata “Liebster Gott, wenn werd ich sterben” dzieło którego ewengeliczne przesłanie przywodzi przed oczy słuchacza wspaniałą wizję godziny śmierci. W niej pojawia się nadzieja i odnowa każdego ranka raz po raz. Bo gdy w przesłaniu pojawia się zbawca Jezus, śmierć przestaje mieć moc strachu, zagubienia a właśnie wtedy wszystko jaśnieje, dając otuchę umęczonemu ciału a duszy lekkość.
Nośnikami tego poruszającego tematu treści kantaty w obrębie partii instrumentalnej są dwa oboje miłosne, podkreślające pełną wyrazu melodyką trwożne pytanie o godzinę śmierci, podczas gdy pozostałe instrumenty w naturalistyczny sposób naśladują dźwięk dzwonów za zmarłych: akordy smyczków w niskim rejestrze, flet poprzeczny (pierwotnie przewidywany flet dzióbkowy o wysokim rejestrze) krańcowo wysoko.
Melodia pieśni wykonywana jest kolejnymi wersami przez sopran, wzmocniony wtórującym rogiem i podbudowany akordową, bądź lekko polifonicznie rozluźnioną partią pozostałych głosów wokalnych.
BWV 8 “Liebster Gott, wenn werd ich sterben”.
To dzieło, które porusza głębokie kwestie życia i śmierci, a jednocześnie niesie ze sobą nadzieję i pocieszenie. Kantata ta została skomponowana w 1724 roku na szesnastą niedzielę po Trójcy Świętej, a jej tekst oparty jest na ewangelii według św. Łukasza, w której Jezus mówi o tym, jak przygotować się na przyjście Syna Człowieczego. W kantacie Bach wykorzystuje pieśń luterańską o tym samym tytule, która jest śpiewana przez sopran z towarzyszeniem rogu i chóru. Pieśń ta zadaje pytanie: “Kochany Boże, kiedy umrę?”, a następnie odpowiada na nie, mówiąc, że śmierć jest tylko przejściem do lepszego życia u boku Chrystusa.
Bach tworzy niesamowitą atmosferę w tej kantacie, używając różnych środków muzycznych. Na przykład, w pierwszej części kantaty słyszymy dwa oboje miłosne, które grają smutne i namiętne melodie, symbolizujące lęk przed śmiercią i tęsknotę za zbawieniem. Jednocześnie słyszymy smyczki i flet poprzeczny, które naśladują dźwięk dzwonów żałobnych, podkreślając powagę sytuacji. W drugiej części kantaty Bach wprowadza kontrast między ciemnymi i jasnymi barwami dźwiękowymi.
Słyszymy alt i bas, którzy śpiewają o tym, jak śmierć jest straszna i jak trzeba być gotowym na sąd Boży. Ale potem słyszymy tenor i sopran, którzy śpiewają o tym, jak Jezus jest naszym przyjacielem i jak on nas pociesza i chroni przed złem. W ostatniej części kantaty Bach wraca do pieśni luterańskiej, ale tym razem jest ona śpiewana przez cały chór z akompaniamentem orkiestry. Pieśń ta staje się hymnem dziękczynienia i radości za to, że Bóg jest naszym Ojcem i że on ma dla nas przygotowane miejsce w niebie.
Ta kantata jest dla mnie bardzo wzruszająca i inspirująca. Uważam, że Bach był genialnym kompozytorem, który potrafił wyrazić swoją wiarę i uczucia za pomocą muzyki. Ta kantata pokazuje mi, że nie muszę się bać śmierci, bo wiem, że Bóg mnie kocha i że on ma dla mnie plan. Ta kantata daje mi też nadzieję i odnowę każdego ranka raz po raz. Bo gdy w przesłaniu pojawia się zbawca Jezus, śmierć przestaje mieć moc strachu, zagubienia a właśnie wtedy wszystko jaśnieje, dając otuchę umęczonemu ciału a duszy lekkość.
BWV 8 – Podziękowania
Dziękuję za przeczytanie mojego posta. Mam nadzieję, że spodobał się wam i że zachęcił was do posłuchania tej pięknej kantaty Bacha. Jeśli macie jakieś pytania lub komentarze, piszcie śmiało w sekcji poniżej. Do następnego razu!
Jestem PpiotrR serdecznie dziękuję, ze doczytałaś, doczytałeś ten wpis aż do tego miejsca ❤️
i chciałbym zaprosić cię
do lektury Pozostałych miejsc
Na tej stronie
o mnie
Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…
Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią…
>> INNE STRONY <<
Polecam wpisy w kategorii Muzyka poważna
Kategorie w Leksykonie
Kategorie bloga
- Kantaty 2024
- Kantaty sakralne Bacha – tabela
- Mapa strony
- Wiki Strona PowitalnaWiki Strona Powitalna to miejsce w którym prezentuję opracowania haseł leksykonu który prowadzę.
- Jan Sebastian Bach - Część 2 UTWORYJohann Sebastian Bach był niemieckim kompozytorem i organistą. Najważniejszy członek rodziny Bachów, jego geniusz łączył wybitne umiejętności muzyczne z najwyższymi mocami twórczymi, w których silna i oryginalna pomysłowość, mistrzostwo techniczne i kontrola intelektualna są doskonale zrównoważone. O ile w pierwszym charakterze jako wirtuoz klawiszowy, zdobył za życia niemal legendarną sławę, o tyle cnoty i dokonania kompozytora zapewniły mu pod koniec XVIII wieku wyjątkową pozycję historyczną.