Maria to imię o niepewnej etymologii, które ma swoje korzenie w języku hebrajskim. Pochodzi od słowa mariam, które znaczy "napawać radością" lub od egipskiego meri-jam, które oznacza "ukochana przez Boga".

Termin wiki: Maria

Kategorie: Dziennik imion

Maria

Imię Maria nosiła matka Jezusa Chrystusa, która jest wzorem cnót i miłości dla wielu ludzi na całym świecie. Maria to także imię wielu świętych i błogosławionych, które wyróżniały się swoją wiarą, odwagą i dobrocią.

Maria to imię bardzo często nadawane dziewczynkom w Polsce i na świecie. Według statystyk, w Polsce żyje ponad 750 tysięcy kobiet o tym imieniu, a wśród nowo narodzonych dzieci zajmuje ono 21. miejsce pod względem popularności. Maria to także imię często wybierane jako drugie przez mężczyzn, np. Maksymilian Maria Kolbe, Bronisław Maria Komorowski czy Jean-Marie Le Pen.

Maria to imię o wielu obliczach i formach. Można je spotkać w różnych językach i kulturach, np. Mary w angielskim, Мария w rosyjskim czy مريم‎ w arabskim. Można je także zdrobniać lub tworzyć z niego pochodne, np. Marysia, Mariola, Maryla, Marita, Marzena, Marlena czy Marietta.

Maria to imię pełne uroku i tajemnicy. Kobiety o tym imieniu są zazwyczaj pracowite, zdecydowane i wiarygodne. Mają bogate życie wewnętrzne i niechętnie ujawniają swoje uczucia. Są jednak bardzo czułe i miłujące, a także pomocne i życzliwe dla innych. Potrafią być uparte i zasadnicze, ale też cierpliwe i wyrozumiałe. W miłości są wiernymi i oddanymi partnerkami, a w domu dbającymi i zmysłowymi gospodyniami.

Maria to imię godne podziwu i szacunku. Jeśli masz je lub znasz kogoś, kto je nosi, możesz być dumny lub dumna. To imię ma w sobie siłę i piękno, które sprawiają, że Maria jest naprawdę wyjątkowa!

A co Wy myślicie o tym imieniu? Podoba Wam się? Znacie jakieś ciekawe historie lub osoby związane z tym imieniem? Podzielcie się swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach! A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o innych imionach, zapraszam Was do śledzenia mojego bloga! Do następnego razu!

Maria (Wikipedia)

Maria (hebr. ‏מרים‎ = Miriam) – imię żeńskie o niepewnej etymologii, pochodzące od zgrecyzowanego hebrajskiego Miriam, Mariam, etymologicznie łączącego się z akadyjskim mariām („napawa radością”).

Maria
Płeć

żeńskie

Imieniny

62 razy w roku

Alternatywne nazwy
Warianty w języku polskim

Miriam, Maryja

Warianty obcojęzyczne

arab. ‏مريم‎, aram. ‏ܡܪܝܡ‎, gr. Μαριάμ, hebr. ‏מרים‎, ros. Мария itp.

Formy pochodne

Marysia

Pokrewne imiona

Mariola, Maryla, Marietta

Popularność

m.in. w Polsce

Istnieje wiele hipotez na temat pochodzenia imienia Maria, m.in. od mara, które oznacza „być pięknym”, stąd objaśnianie tego imienia jako „piękna”; inną hipotezą jest pochodzenie imienia od egipskiego meri–jam, co tłumaczy się jako „ukochana przez Jahwe, ukochana przez Boga” albo „miłująca Boga”, lub również od egipskiego Mrjt – „ukochana”. Imię to bywa także tłumaczone jako „Pani” albo jako pochodzące od czasownika rawah, oznaczającego „poić” – samo imię oznaczałoby wówczas „napawająca radością, przyczyna naszej radości”. Inne objaśnienia to „bunt” lub „gorycz, smutek”. Pierwotną, hebrajską formą tego imienia jest Miriam, która bywa nadawana również w Polsce równolegle do imienia Maria.

Obecnie Maria to trzecie co do popularności imię w Polsce, noszone przez ponad 750 tys. osób. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Maria w 2009 r. zajmowała 21. miejsce w grupie imion żeńskich.

Maria jest biblijnym imieniem matki Jezusa Chrystusa. Aż do XIX w. w Polsce dzieciom nie nadawano raczej tego imienia, było ono bowiem zarezerwowane właśnie dla Matki Boskiej. Zamiast tego dziewczynki nazywano imieniem Marianna lub Maryna. Wyłącznie w odniesieniu do matki Chrystusa we współczesnej polszczyźnie używana jest często oboczna, archaiczna forma imienia – Maryja. Inne powstałe formy Marii to: Mariola, Maryla, Marita, Marzena, Marlena (przez połączenie Marii i Magdaleny) i Marietta (francuskie zdrobnienie).

Imię to nadawane bywa także mężczyznom jako drugie, np. Maksymilian Maria Kolbe, Bronisław Maria Komorowski, Jean-Marie Le Pen, Ryszard Maria Sygitowicz. Imię Maria dodają do swoich imion kapłani kościoła mariawickiego.

Zagraniczne formy: ang. Mary, arab. ‏مريم‎, aram. ‏ܡܪܝܡ‎, gr. Μαριάμ, hebr. ‏מרים‎, ros. Мария, serb. Марија itp.