Muzyka
Jeden z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki. Budulcem muzyki są struktury dźwiękowe, na które składają się dźwięk oraz cisza między nimi. Muzyka powstaje jako efekt oddziaływania struktur dźwiękowych na świadomość słuchacza. Jest zjawiskiem odbieranym subiektywnie, zależnym od indywidualnych skłonności, wcześniejszych doświadczeń, społecznych kryteriów wartości, jak również od sposobu organizacji dźwięków.
- 253 Lata – A Europa nadal fetuje Mozarta
- AAM Requiem KV 626 Koncert finałowy
- Ach,,, wykopałem coś :-)
- Adam Kostecki w repertuarze J. Loussiera i PaderewskiegoAdam Kostecki – profesor Musikhochschule w Hannoverze, uczeń Davida Ojstracha wykona utwory Muzyka Jacque`a Lousiera który z powodzeniem przełamuje stereotypy i jest świetnym pomostem między muzyką klasyczną i jazzem,,,
- AfrykankaMeyerbeer Giacomo, Afrykanka ,najlepsza opera G. Meyerbeera, kompozytor pracował nad nią ponad ćwierć wieku. Jej prapremiera odbyła się 28 IV 1865 w Paryżu. Z tytułami oper bywa rozmaicie. Il Trovatore G. Verdiego zwykło się w Polsce tłumaczyć jako Trubadur, tymczasem akcja tej opery rozgrywa się w Hiszpanii w XV w., kiedy muzyka fr. trubadurów należała już do zamierzchłej przeszłości. Z Afrykanką Meyerbeera jest nieco inaczej. Pomylił się nie tłumacz, lecz sam librecista, E. Scribe, w każdym razie przy pełnej akceptacji kompozytora.
- Adam KosteckiUrodzony w Polsce, profesor klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej w Hanowerze (Musikhochschule Hannover), uczeń Davida Ojstracha i Borisa Bielenkiego, otrzymał muzyczne wykształcenie w słynnym Konserwatorium Moskiewskim, gdzie studiował w latach 1967 - 1972.
- Akordeon / harmoniaAkordeon / harmonia - prototyp akordeonu- handdine, zbudował na początku XIX wieku Fryderyk Buschmann, ale dopiero akordeon we współczesnej postaci skonstruował prę lat później Cyrill Demian, w Wiedniu.
- AlbokaAlboka - Baskijska alboka (albogue), jest instrumentem dętym drewnianym- z podwójnym stroikiem trzcinowym, z dwoma rurami melodycznymi o małych średnicach, posiadającymi otwory na palce i czary tradycyjnie wykonanej z rogu zwierzęcego.
- Antonio VivaldiAntonio Vivaldi, zwany Il Prete Rosso (pol. „Rudy Ksiądz”) (ur. 4 marca 1678 w Wenecji, zm. 28 lipca 1741 w Wiedniu) wenecki kompozytor, skrzypek i duchowny rzymskokatolicki. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku.
- ArabeskaArabeska– forma muzyczna, miniatura na fortepian. Zwykle w metrum 2/4. Forma pełna ornamentyki, lekka i zwiewna. Odpowiadała wyobrażeniom romantyków o kulturze Bliskiego Wschodu. Niekiedy brzmiały w niej orientalne tony
Trochę prywaty ;-)