Termin wiki: Niedziela Palmowa 2023

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa – święto radości i nadziei

Cześć! Cieszę się, że odwiedzasz wpis mojej encyklopedii poświęcony niedzieli palmowej. W tej edycji chciałbym podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami na temat Niedzieli Palmowej – święta, które rozpoczyna Wielki Tydzień i przygotowuje nas do najważniejszego wydarzenia w chrześcijaństwie – Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Może zastanawiasz się, dlaczego nazywa się ją Niedzielą Palmową? Otóż nazwa ta pochodzi od zwyczaju święcenia palm – gałązek roślin symbolizujących życie i zwycięstwo nad śmiercią. Palmy są nawiązaniem do biblijnej sceny wjazdu Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Ludzie witający Go rzucają Mu pod nogi swoje płaszcze i gałązki palmowe, wołając “Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!” (Mt 21,9). W ten sposób okazują Mu cześć jako Mesjaszowi i Królowi Izraela.

W Polsce tradycja obchodzenia Niedzieli Palmowej sięga czasów średniowiecza. W różnych regionach kraju palmy mają różne kształty i rozmiary – od małych bukiecików z baziami lub baziami i kwiatami do wielkich konstrukcji z wikliny lub słomy ozdobionych kolorowymi bibułkami. Najbardziej znane są palmy z Lipnicy Murowanej na Małopolsce, gdzie co roku odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Niektóre z nich osiągają nawet kilkanaście metrów wysokości!

W Niedzielę Palmową wierni przynoszą swoje palmy do kościoła na uroczyste poświęcenie przez księdza. Następnie odbywa się procesja z palmami wokół kościoła lub po ulicach miasta lub wsi. Jest to symboliczne przedstawienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy i okazja do wyrażenia radości i wdzięczności Bogu za Jego miłość i zbawienie.

Niedziela Palmowa to jednak nie tylko święto radości, ale także refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa na krzyżu. W tym dniu czytamy Ewangelię opisującą cały przebieg Pasji Pańskiej – od Ostatniej Wieczerzy aż po grób. Przyjmujemy postawę pokory i skruchy za nasze grzechy, które spowodowały cierpienie naszego Zbawiciela. Przygotowujemy się duchowo do przeżywania Triduum Paschalnego – trzech najważniejszych dni roku liturgicznego: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej.

Niedziela Palmowa to więc dzień pełen kontrastów: radości i smutku, triumfu

Niedziela Palmowa: Internetowe treści w temacie “co to za święto i jakie są jego obrzędy?”

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym w kalendarzu chrześcijańskim, które rozpoczyna Wielki Tydzień – czas przygotowania do najważniejszego święta chrześcijaństwa, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie został witany przez tłumy ludzi z gałązkami palmowymi i okrzykami “Hosanna”. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza i wiąże się z wieloma zwyczajami i obrzędami.

Jednym z nich jest poświęcenie palm wielkanocnych – symboli męki i zmartwychwstania Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Palmy są wykonane z różnych roślin, takich jak wierzba, bukszpan, bazie, żyto czy barwione słomki. Mają różne kształty i wielkości – od małych palemek trzymanych w dłoniach po olbrzymie palmy o wysokości kilku metrów. W niektórych regionach Polski organizowane są konkursy na najpiękniejszą i najwyższą palmę.

Innym obrzędem związanym z Niedzielą Palmową jest procesja z palmami. Jest to uroczysta forma nabożeństwa, podczas której wierni idą ulicami miasta lub wsi ze śpiewem pieśni pasyjnych i modlitwą. Procesja przypomina wjazd Jezusa do Jerozolimy i wyraża radość z nadchodzącego Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja może być poprzedzona lub następować po Mszy Świętej.

W niektórych miejscowościach zachował się także zwyczaj wożenia drewnianego Jezusa na osiołku. Figurę Chrystusa nazywano Jezuskiem Lipowym, Palmowym albo Dębowym. Była ona umieszczana na ozdobionym osiołku lub koniu i prowadzona przez ulice w towarzystwie przebierańców ubranych za apostołów lub postacie biblijne. Zwyczaj ten prawdopodobnie narodził się w Niemczech i miał na celu uatrakcyjnić liturgię dla dzieci.

Niedziela Palmowa jest więc dniem pełnym symboliki i tradycji, które mają pomóc wiernym wejść w klimat Wielkiego Tygodnia i głębiej przeżyć tajemnicę męki i zmartwychwstania Chrystusa.

Źródła:

Tradycje Niedzieli Palmowej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedziela_Palmowa
https://www.polskatradycja.pl/folklor/swieta/wiosenne/niedziela-palmowa.html
https://liturgia.wiara.pl/doc/418548.Niedziela-Palmowa-w-liturgii

Zobacz też kategorię: Święta religijne

83 / 100
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz