Szymon
Cześć! Dziś jest wyjątkowy dzień dla wszystkich Szymonów w Polsce i na świecie. Dziś imieniny obchodzi Szymon, jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych imion męskich. Czy chciałbyś wiedzieć jakie jest pochodzenie tego imienia, czy nasz Szymon posiada jakieś zdrobnienia swojego imienia? Chcesz poznać znanych Panów noszących to imię i dowiedzieć się jacy są Panowie o imieniu Szymon a także dowiedzieć się w jakie dni w roku obchodzą swoje imieniny? Jeśli tak, to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!
Szymon to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza “ten, który słucha”. Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosili wielcy święci i męczennicy Kościoła. Wśród nich najbardziej znany jest św. Szymon Piotr, jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, który został pierwszym papieżem i głosił Ewangelię na całym świecie. Innym znanym świętym o tym imieniu jest św. Szymon z Lipnicy, polski franciszkanin i kaznodzieja, który zmarł na dżumę w 1482 roku. Warto też wspomnieć o św. Szymonie Stocku, angielskim karmelicie, który otrzymał od Matki Bożej szkaplerz karmelitański jako znak jej opieki.
Szymon to imię bardzo bogate w zdrobnienia i formy pochodne. Niektóre z nich to: Szymek, Szymcio, Szymuś, Szymek, Szymko, Szymas, Szymciołek, Szymonek, Simon, Simończyk, Simson. Można też spotkać się z formami obcojęzycznymi takimi jak: Simon (angielska), Simone (włoska), Simón (hiszpańska), Simon (francuska), Simon (niemiecka), Szimon (węgierska).
Szymon to imię bardzo popularne w Polsce i na świecie. Według danych GUS w 2019 roku w Polsce żyło ponad 300 tysięcy mężczyzn o tym imieniu. Najwięcej Szymonów urodziło się w latach 90-tych i 2000-nych. W rankingu najczęściej nadawanych imion dzieciom w 2020 roku Szymon zajmował 12 miejsce. Na świecie też nie brakuje znanych i lubianych Szymonów. Wśród nich można wymienić: Szymona Hołownię – dziennikarza i polityka, Szymona Majewskiego – satyryka i prezentera telewizyjnego, Szymona Ziółkowskiego – mistrza olimpijskiego w rzucie młotem, Simona Bolivara – bohatera narodowego Wenezueli i Kolumbii, Simona Cowella – producenta muzycznego i jurora programu “Mam talent”, Simona Pegga – brytyjskiego aktora komediowego.
Szymon to imię bardzo pozytywne i sympatyczne. Panowie o tym imieniu są inteligentni, pracowici i ambitni. Mają wiele talentów i zainteresowań. Lubią podróżować i poznawać nowe kultury. Są otwarci na ludzi i łatwo nawiązują kontakty. Mają poczucie humoru i lubią się śmiać. Są wierni i lojalni wobec swoich przyjaciół i rodziny. Potrafią być romantyczni i czuli wobec swoich partnerek.
Drogi Solenizancie zapraszam też do muzycznej encyklopedii, gdzie być może znajdziesz trochę inspiracji do wypełnienia muzyką tego świątecznego dla Ciebie dnia.
- Kantata BWV 1Kantata BWV 1. Johann Sebastian Bach - Kantata pierwsza. Wie schön leuchtet der Morgenstern - Jak pięknie nam jutrzenka lśni, na Święto Zwiastowania Maryi Pannie przeznaczona. Stosownymi perykopami i wskazywanym w tytule chorałem bogobojnie inspirowana i skomponowana w Lipsku w roku 1725. Aby w zborze ewangelickim wiernych do kazania muzyką nadobną szczyrze rychtować, a która wraz z innymi jej podobnymi "ad maiorem dei gloriam" wszędy teraz podziwiana jest.
- Kantata BWV 182Kantata BWV 182 - Himmelskönig, sei willkommen (Królu niebios bądź pozdrowion), na alt, tenor i bas, zespół wokalny, flet prosty, smyczki i continuo.
- Kantata BWV 22Kantata BWV 22 – kantata dwudziesta druga. „Jesus nahm zu sich die Zwölfe” – "A wziąwszy ze sobą dwunastu rzekł do nich". Na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój, smyczki i continuo skomponowana, na niedzielę pięćdziesiątnicy przeznaczona. Stosownymi perykopami i wskazywanym w tytule chorałem bogobojnie inspirowana i pierwszy raz wykonana w Lipsku 7 lutego 1723 roku, aby w zborze ewangelickim wiernych do kazania muzyką nadobną szczyrze rychtować, a która wraz z innymi jej podobnymi „ad maiorem dei gloriam” wszędy i teraz podziwiana jest.
- Kantata BWV 72Kantata BWV 72 - kantata trzecia. „Alles nur nach Gottes Willen” – Wszystko wedle woli Boga. na sopran, alt i bas, zespół wokalny, obój I + II, smyczki i basso continuo skomponowana, na trzecią niedzielę po święcie Trzech Króli przeznaczona. Stosownymi perykopami i wskazywanym w tytule chorałem bogobojnie inspirowana i pierwszy raz wykonana w Lipsku 27 stycznia 1726 roku, aby w zborze ewangelickim wiernych do kazania muzyką nadobną szczyrze rychtować, a która wraz z innymi jej podobnymi „ad maiorem dei gloriam” wszędy i teraz podziwiana jest.
- Kantata BWV 83Kantata BWV 83 - Erfreute Zeit im neuen Bunde (Radosny czas w nowym przymierzu), to kantata kościelna napisana przez Jana Sebastiana Bacha. Bach napisał ją w 1724 r. w Lipsku na święto Mariae Reinigung (Oczyszczenie), a po raz pierwszy wykonał ją 2 lutego 1724 r. Kantata jest kantatą solową napisaną na alt, tenor i bas
- 18 kwietnia18 kwietnia to data, która ma wiele znaczeń dla historii Polski i świata. W tym dniu wydarzyły się ważne wydarzenia polityczne, wojskowe, kulturalne i społeczne.
- 20 kwietnia20 kwietnia to data, która ma wiele znaczenia dla historii Polski i świata. W tym artykule postaram się opisać i zredagować ten dzień, korzystając z dostępnych informacji w internecie. Podam daty, nazwiska i wydarzenia rocznicowe związane z tym dniem.
- BWV 12 - Kantata - Płacze, jęki, troski, lękiBWV 12 - Kantata została skomponowana w 1714 roku na trzecią niedzielę po Wielkanocy i opowiada o cierpieniu i nadziei chrześcijan w obliczu trudności życia. Kantata składa się z siedmiu części: dwóch chóralnych, czterech arii i recytatywu. Pierwsza część to chór Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen (Płaczcie, lamentujcie, martwcie się, drżyjcie), który jest napisany w formie passacaglii.
- Oratorium Wielkanocne BWV 249Oratorium Wielkanocne BWV 249 "Kommt, eilet und laufet" to najkrótsze i najbardziej radosne oratorium wielkanocne Bacha. Zostało napisane w 1725 roku na pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Utwór opowiada o zmartwychwstaniu Jezusa i radości jego uczniów. Zawiera piękne arie solowe i duety oraz chóry pełne energii i entuzjazmu.
- Pasja wg Św. Jana - BWV 245Pasja wg Św. Jana to dzieło mojego ukochanego kompozytora - Jana Sebastiana Bacha. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej poruszających dzieł muzycznych w historii, które opowiada o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa na ziemi.
Szymon (hebr. שמעון Szim’on, lub שִׁמְעוֹן Szime’on, „Jahwe wysłuchał”) – imię męskie pochodzenia hebrajskiego, biblijnego. Początkowo stosowana w polskich przekładach Biblii forma tego imienia Symeon to rzadziej dziś używana forma, bardziej rozpowszechniona na Wschodzie. Niektórzy autorzy uznają imię za greckie, widząc w nim bądź tylko zhellenizowaną formę semickiego Szimeon, bądź rzeczywiste imię pochodzenia greckiego. W hagiografii istnieje podział na świętych o imieniu Szymon i Symeon będącego oboczną formą pierwszego imienia.
![]() |
Zobacz w indeksie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego hasło Szymon |
![]() |
Ten artykuł dotyczy imienia. Zobacz też: Jezioro Szymon. |
Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Szymon w 2017 r. zajmował 4. miejsce w grupie imion męskich. W całej populacji Polaków Szymon zajmował w 2017 r. 33 miejsce (198 889 nadań).
Żeńskimi odpowiednikami są Szymona i Ksymena. Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Szymon to: Szymek i Szymonek
Szymon imieniny obchodzi 5 stycznia, 2 lutego, 6 lutego, 16 lutego, 18 lutego, 8 marca, 24 marca, 20 kwietnia, 16 maja, 1 lipca, 18 lipca, 3 września, 14 września, 28 września i 28 października.