Wyszukiwarka treści na stronie Moje Quo Vadis
Znajdź wygodnie i szybko potrzebne Ci treści na tej stronie internetowej.

Wypróbuj te słowa: MozartBachKantataAriaSymfoniaKoncert fortepianowySeriaBeethovenHaydn

Termin wiki: Szymon

Kategorie: Dziennik imion

Szymon

Cześć! Dziś jest wyjątkowy dzień dla wszystkich Szymonów w Polsce i na świecie. Dziś imieniny obchodzi Szymon, jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych imion męskich. Czy chciałbyś wiedzieć jakie jest pochodzenie tego imienia, czy nasz Szymon posiada jakieś zdrobnienia swojego imienia? Chcesz poznać znanych Panów noszących to imię i dowiedzieć się jacy są Panowie o imieniu Szymon a także dowiedzieć się w jakie dni w roku obchodzą swoje imieniny? Jeśli tak, to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!

Szymon to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza “ten, który słucha”. Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosili wielcy święci i męczennicy Kościoła. Wśród nich najbardziej znany jest św. Szymon Piotr, jeden z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, który został pierwszym papieżem i głosił Ewangelię na całym świecie. Innym znanym świętym o tym imieniu jest św. Szymon z Lipnicy, polski franciszkanin i kaznodzieja, który zmarł na dżumę w 1482 roku. Warto też wspomnieć o św. Szymonie Stocku, angielskim karmelicie, który otrzymał od Matki Bożej szkaplerz karmelitański jako znak jej opieki.

Szymon to imię bardzo bogate w zdrobnienia i formy pochodne. Niektóre z nich to: Szymek, Szymcio, Szymuś, Szymek, Szymko, Szymas, Szymciołek, Szymonek, Simon, Simończyk, Simson. Można też spotkać się z formami obcojęzycznymi takimi jak: Simon (angielska), Simone (włoska), Simón (hiszpańska), Simon (francuska), Simon (niemiecka), Szimon (węgierska).

Szymon to imię bardzo popularne w Polsce i na świecie. Według danych GUS w 2019 roku w Polsce żyło ponad 300 tysięcy mężczyzn o tym imieniu. Najwięcej Szymonów urodziło się w latach 90-tych i 2000-nych. W rankingu najczęściej nadawanych imion dzieciom w 2020 roku Szymon zajmował 12 miejsce. Na świecie też nie brakuje znanych i lubianych Szymonów. Wśród nich można wymienić: Szymona Hołownię – dziennikarza i polityka, Szymona Majewskiego – satyryka i prezentera telewizyjnego, Szymona Ziółkowskiego – mistrza olimpijskiego w rzucie młotem, Simona Bolivara – bohatera narodowego Wenezueli i Kolumbii, Simona Cowella – producenta muzycznego i jurora programu “Mam talent”, Simona Pegga – brytyjskiego aktora komediowego.

Szymon to imię bardzo pozytywne i sympatyczne. Panowie o tym imieniu są inteligentni, pracowici i ambitni. Mają wiele talentów i zainteresowań. Lubią podróżować i poznawać nowe kultury. Są otwarci na ludzi i łatwo nawiązują kontakty. Mają poczucie humoru i lubią się śmiać. Są wierni i lojalni wobec swoich przyjaciół i rodziny. Potrafią być romantyczni i czuli wobec swoich partnerek.

Drogi Solenizancie zapraszam też do muzycznej encyklopedii, gdzie być może znajdziesz trochę inspiracji do wypełnienia muzyką tego świątecznego dla Ciebie dnia.

Szymon (Wikipedia)

Szymon (hebr. שמעון Szim’on, lub שִׁמְעוֹן Szime’on, „Jahwe wysłuchał”) – imię męskie pochodzenia hebrajskiego, biblijnego. Początkowo stosowana w polskich przekładach Biblii forma tego imienia Symeon to rzadziej dziś używana forma, bardziej rozpowszechniona na Wschodzie. Niektórzy autorzy uznają imię za greckie, widząc w nim bądź tylko zhellenizowaną formę semickiego Szimeon, bądź rzeczywiste imię pochodzenia greckiego. W hagiografii istnieje podział na świętych o imieniu Szymon i Symeon będącego oboczną formą pierwszego imienia.

Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Szymon w 2017 r. zajmował 4. miejsce w grupie imion męskich. W całej populacji Polaków Szymon zajmował w 2017 r. 33 miejsce (198 889 nadań).

Żeńskimi odpowiednikami są Szymona i Ksymena. Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Szymon to: Szymek i Szymonek

Szymon imieniny obchodzi 5 stycznia, 2 lutego, 6 lutego, 16 lutego, 18 lutego, 8 marca, 24 marca, 20 kwietnia, 16 maja, 1 lipca, 18 lipca, 3 września, 14 września, 28 września i 28 października.


Spis treści

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie

dodaj swój komentarz

Skip to content