Spis treści

Spis treści wpisu

Z pewnych powodów nie mogłem uczestniczyć w V i VI edycji Mozartiany dlatego nie mogę już się doczekać tegorocznego VII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana 2012. W tym roku, podczas obecnej edycji czeka nas wiele atrakcji jedną z nich jest występ AUKSO zespołu z Tychów. Po szczegóły odsyłam na oficjalną stronę festiwalu a poniżej wypis ze strony domowej MOZARTIANA.PL

[custom-widget-area id=”side5484″ before_title=”%3Ch2%3E” after_title=”%3C/h2%3E” before_widget=”%3Cdiv%20id%3D%22%251%24s%22%20class%3D%22widget-in-content%20%252%24s%22%3E” after_widget=”%3C/div%3E” before_sidebar=”%3Cdiv%20class%3D%22sidebar-in-content%20sb-horizontal-1col%22%3E” after_sidebar=”%3C/div%3E”]

Już dziś zapraszamy na kolejny Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Koncerty festiwalowe odbywać się będą pomiędzy 22 a 25 sierpnia 2012 roku.

Tradycyjnie już we środę, czwartek i piątek muzyka Mozarta wypełni piękną scenerię Parku Oliwskiego, w sobotę zapraszamy do wspaniałej Katedry Oliwskiej, w której jak co roku zabrzmi Koncert Finałowy z udziałem gospodarzy, czyli Polskiego Chóru Kameralnego w towarzystwie instrumentalistów i śpiewaków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki XVIII wieku.

Po raz siódmy w Parku Oliwskim w Gdańsku Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, organizuje jedyny w swoim rodzaju Festiwal Mozartiana. Każdego roku wydarzeniem spotyka się z coraz większym zainteresowaniem mediów z powodu swojej niepowtarzalnej atmosfery. Przez cztery dni, w plenerze i wnętrzach pochodzących z XVII i XVIII wieku, prezentowana jest muzyka genialnego kompozytora. Pałac Opatów oraz okalający go park – główne atuty Oliwy, zabytkowej dzielnicy Gdańska – to „rówieśnicy Mozarta”. Obiekty te swój obecny kształt architektoniczny uzyskały w 1756 roku – roku urodzin Wolfganga Amadeusza.

Najbardziej pielęgnowaną wartością od początku zaistnienia festiwalu w roku 2006 jest dbałość o stałe inspirowanie odbiorcy do poszukiwań w dziedzinie muzyki klasycznej. A na Mozartianach szukać (i znaleźć) można bardzo wiele. W tym roku klasyczne wykonania muzyki instrumentalnej przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz oboistę Arkadiusza Krupę prowadzonych przez dyrygenta Michała Klauzę oraz Aukso orkiestrę kameralną miasta Tychy i skrzypaczkę Marię Włoszczowską pod dyrekcją Marka Mosia, koncerty muzyki operowej (Wesele Figara) w wykonaniu wybitnych solistów oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego, jazz inspirowany Mozartem Trio Leszka Kułakowskiego wraz z kwartetem smyczkowym, Mozart z Sardynii w projekcie Voyage en Sardaigne Enzo Favaty, a nawet mongolskich stepów (grupa Sedaa w projekcie Mongolia meets Mozart). A to wszystko zwieńczone wysmakowanym Koncertem Finałowym, podczas którego prócz Mozarta i jego Litaniae De Venerabili Altaris Sacramento usłyszeć będzie można Mszę G-dur Józefa Elsnera, kompozytora mocno spowinowaconego stylowo z Mistrzem z Salzburga. Całość w wykonaniu słynnej orkiestry muzyki dawnej – Academy of Ancient Music, solistów oraz Polskiego Chóru Kameralnego – jednego z najznamienitszych profesjonalnych chórów w Europie, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego – pomysłodawcy tego wyjątkowego festiwalu.

Gdańsk – Park Oliwski | Katedra Oliwska | wstęp wolny – oprócz Koncertu Finałowego

Spotkajmy się na Mozartianach…

 

twój komentarz