O 1 Niedzieli Wielkiego Postu
Spis treści

Spis treści wpisu

O 1 Niedzieli wielkiego postu przed Wielkanocą

 

O 1 Niedzieli Wielkiego Postu przed Wielkanocą wiadomo to, że jest ważnym dniem w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym, ponieważ rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania na obchody Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejszego święta chrześcijańskiego.

W tym dniu, podczas mszy świętej, w kościołach odbywa się obrzęd posypania głów wiernych popiołem, który symbolizuje pokutę i przemijanie. Kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, mówiąc “Pamiętaj, człowieku, żeś prochem jest i w proch się obrócisz” lub “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół pochodzi z palmy, które zostały poświęcone podczas uroczystości Niedzieli Palmowej poprzedniego roku.

W Wielkim Poście, a zwłaszcza w pierwszej jego części, wierni są zachęcani do skupienia się na modlitwie, postu i jałmużnie. Wyrzeczenia w tym czasie mają pomóc w oczyszczeniu duszy i umysłu, by lepiej przygotować się na przyjście Zmartwychwstałego.

W I niedzielę Wielkiego Postu w kościołach często czytane są fragmenty z Pisma Świętego opowiadające o kuszeniu Jezusa w pustyni. Te czytania przypominają nam, że pokusa i próby naszych ograniczeń towarzyszą nam na naszej drodze wiary, ale zawsze mamy oparcie w Chrystusie, który pokonał szatana.

Podsumowując, I niedziela Wielkiego Postu to dzień, który symbolizuje początek okresu Wielkiego Postu i zachęca nas do skupienia się na modlitwie, postu i jałmużnie, aby przygotować się na święto Zmartwychwstania Pańskiego.

O 1 Niedzieli wielkiego postu

Jako że obecnie wtapiam się w życie i twórczość Jana Sebastiana Bacha, i jest brak dzieł kantatowych lipskiego kantora, to pytam…Dlaczego Jan Sebastian Bach nie komponował przed Wielkanocą?

 

Bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego Jan Sebastian Bach nie komponował przed Wielkanocą, ponieważ brak jest jednoznacznych dowodów na to, że faktycznie tak było. Istnieją jednak pewne przesłanki, które sugerują, że Bach rzeczywiście mógł zmniejszać swoją aktywność twórczą w okresie przed Wielkanocą.

Po pierwsze, Bach był głównie związany z Kościołem i często tworzył utwory muzyczne na potrzeby liturgii. W okresie przed Wielkanocą, zwłaszcza w czasie Wielkiego Postu, w Kościele obowiązywały ograniczenia w używaniu muzyki i dekoracji. Być może Bach szanował te zasady i dlatego unikał tworzenia nowych dzieł w tym okresie.

 

O 1 Niedzieli Wielkiego Postu

Po drugie, niektórzy badacze sugerują, że Bach mógł po prostu mieć mniej czasu na komponowanie w okresie przed Wielkanocą. W tym czasie musiał przygotowywać się do intensywnych przygotowań do uroczystości Wielkanocnych, które wymagały od niego skomponowania i wykonania wielu utworów muzycznych.

Wreszcie, warto zauważyć, że nie wszystkie utwory Bacha były przeznaczone na potrzeby kościelne. Bach pisał również muzykę kameralną i instrumentalną, która mogła być wykonywana przez cały rok, a nie tylko w okresie przed Wielkanocą.

W każdym razie, nawet jeśli Bach rzeczywiście unikał komponowania przed Wielkanocą, to jego dorobek muzyczny na pewno wystarcza, aby uważać go za jednego z największych kompozytorów w historii muzyki.

Zobacz inne święta oznaczone na moim blogu tagiem: Kalendarz liturgiczny Ale, naprawdę fantastyczny kalendarz w języku niemieckim znajduje się na na oficjalnej stronie ewangelickiego kościoła Niemiec. Zajrzyjcie i zobaczcie jakie to cudowne źródło –

Polecam serdecznie

67 / 100

twój komentarz