Orgelbüchlein
Mała księga organowa
Przewodnik All Inclusive
Orgelbüchlein
Mała księga organowa to zbiór 46 krótkich utworów organowych skomponowanych przez Johanna Sebastiana Bacha. Są to preludia chorałowe, czyli utwory oparte na melodiach kościelnych.
Orgelbüchlein - Mała księga organowa | Powody jej powstania
Bach napisał je w latach 1713-1716, gdy był organistą w Weimarze. Orgelbüchlein jest uważane za jedno z najważniejszych dzieł muzyki organowej i barokowej. W utworach tych Bach wykazał się niezwykłą inwencją i mistrzostwem w tworzeniu kontrapunktu, harmonii i formy. Orgelbüchlein oznacza dosłownie “małą księgę organową”, ponieważ Bach planował napisać 164 utwory, ale ostatecznie skończył tylko 46. Każdy utwór ma około dwóch minut i jest przeznaczony do wykonania podczas nabożeństw lub jako wstęp do śpiewu chorału. Orgelbüchlein to nie tylko arcydzieło muzyki, ale także świadectwo głębokiej wiary i pobożności Bacha.
No dobrze, ale dlaczego Bach ją skomponował? J.S. Bach nigdy nie wyzbył się nawyku nauczania. Nawet pod koniec życia, w “Ofierze muzycznej” dla króla Prus Fryderyka Wielkiego (górne zdjęcie), drażnił potencjalnych wykonawców zestawem kanonów, których rozwiązanie wystawiłoby na próbę ich umiejętności rozwiązywania zagadek.
Z drugiej strony, tendencja ta przejawiała się od samego początku; a w jego pierwszym zbiorze utworów – Orgelbüchlein (“Mała księga organowa”), zgromadzonym w większości w czasie, gdy był organistą, a następnie Konzertmeisterem w Weimarze – dołączona później strona tytułowa obnaża jego ambicje dydaktyczne.
Jego celem, jak proponował, było wykształcenie początkującego organisty w zakresie różnych sposobów opracowania melodii chorałowej, a przy okazji rozwinięcie techniki pedału dźwiękowego, ponieważ “pedały są traktowane w chorałach jako całkowicie obbligato” (co oznaczało, że jego uczniowie nie mieli innego wyboru, jak tylko używać pedałów w czasach, gdy często uważano je za opcjonalne).
Zazwyczaj Bach podpisywał swój zbiór swojskim rymowanym kupletem, polecając jego treść chwale “Boga Najwyższego” i udzielaniu korepetycji sąsiadom.
Plan był śmiały. Prorocza także w świetle późniejszych cykli kantatowych i kompletnych projektów, takich jak Sztuka fugi. Orgelbüchlein śledził rok liturgiczny zestawem preludiów chorałowych, począwszy od Adwentu, poprzez Boże Narodzenie aż do Zesłania Ducha Świętego; Dodano też preludia niesezonowe, aby bardziej ogólnie zastanowić się nad aspektami wiary i przekonań.
W związku z tym ok. 1708 roku Bach oprawił papier rękopiśmienny o wymiarach sześć i pół cala na siedem i pół (Mała Księga Organowa jest “mała” w więcej niż jednym znaczeniu!). Następnie wykluczył pięciolinie i wpisał tytuł 164 chorałów.
Być może z tyłu głowy myślał o zmianie stanowiska (a przynajmniej, jak się okazało, o zastosowaniu niewielkiego nacisku, aby poprawić swoją sytuację w Weimarze). W każdym razie, w przypadkowej kolejności, skomponował lub skopiował ponad 40 preludiów w ciągu następnych kilku lat, zanim skutecznie odłożył projekt na półkę podczas swojego pobytu w Köthen w latach 1717-23.
Mając przed sobą perspektywę zostania Kantorem w kościele św. Tomasza w Lipsku, co wiązało się z odpowiedzialnością za nauczanie w Thomasschule, Bach nagle jeszcze bardziej odczuł brak wykształcenia uniwersyteckiego i aby odwołać się do zamiłowania Lipska do kolekcji, które wiązały się z funkcją dydaktyczną, postanowił powrócić do Orgelbüchlein wraz z 24 preludiami i fugami Well-Tempered Clavier oraz dwu- i trzyczęściowe inwencje i sinfonie.
Pomimo kilku poprawek i uzupełnień, Orgelbüchlein pozostał jednak “mały” w innym sensie. O ponad dwie trzecie przekroczył swój cel 164 sztuk i nie jest do końca jasne, co spowodowało, że stracił zainteresowanie kolekcją.
Mierzona liczbą taktów większość preludiów jest niezaprzeczalnie “mała”, ale każde z nich jest arcydziełem w miniaturze – niewielkie, ale doskonale uformowane. A jako “jak to zrobić” szablonów kompozycyjnych pokazują, jak upiększyć melodię rozdzierającym serce patosem (np. “O Mensch bewein” lub “Wenn wir in höchsten Nöten sein”).
Inne pokazują, że kanoniczne zaręczyny nie muszą być suche, jakkolwiek erudycyjne – “In dulci jubilo” to świąteczny krakers z dwoma równoczesnymi kanonami, jednym między zewnętrznymi częściami, drugim wiążącym bulgoczące wewnętrzne trojaczki.
Orgelbüchlein – Mała księga organowa – Mała znaczyła mała!
Ale dla Bacha nigdy nie chodzi tylko o nuty. Nawet kontrapunkt jest zaprzęgnięty, aby naświetlić zarówno dosłowne, jak i teologiczne “Affekt” słów tekstu chorałów.
Na przykład kanciaste pedałowanie w dół podkreśla upadek Adama w urzekającym “Durch Adams Fall”, podczas gdy gęsty motek udręczonej harmonii medytuje nad konsekwencjami. A odejście starego roku opłakuje się w pokrętnej chromatyce w całym “Das alte Jahr vergangen ist”.
Orgelbüchlein – Mała księga organowa – Jakie jest dziedzictwo Małej księgi organowej Bacha?
Uczony i organista Albert Schweitzer nieco przesadził, opisując „Małą księgę organową” jako “jedno z największych wydarzeń w całej muzyce”, ale już mniej, gdy nazwał go “słownikiem języka muzycznego Bacha, kluczem do zrozumienia jego muzyki jako całości”. Brahms studiował ją uważnie, kiedy przyszło mu skomponować najbardziej nieoczekiwany z łabędzich śpiewów:
Orgelbüchlein – Mała księga organowa | Preludia Brahmsa
11 Preludiów chorałowych Johannesa Brahmsa – to zbiór utworów organowych opartych na popularnych melodiach protestanckich. Brahms napisał je pod koniec swojego życia, jako wyraz swojej głębokiej wiary i szacunku dla tradycji muzycznej. Preludia są pełne emocji, piękna i majestatu, a jednocześnie prostoty i skromności. Każde preludium ma swój własny charakter i nastrój, od radosnego i triumfalnego, po smutny i refleksyjny. Brahms wykorzystuje bogatą harmonię, kontrapunkt i kolorystykę organową, aby stworzyć niezapomniane dzieła sztuki. 11 Preludiów chorałowych to prawdziwe arcydzieło muzyki organowej, które zachwyca słuchaczy i wykonawców na całym świecie.
To jednak Mendelssohn był odpowiedzialny za (nieco okrojoną) publikację dzieła. Bach mógł pracować w miniaturze, ale lubił rzucać sobie wyzwania z narzuconymi sobie ograniczeniami i powiększać wszystko, czego się dotknął.
Dla Mendelssohna miniatury te nosiły nie tylko nazwisko Bacha, ale także “znamiona jego geniuszu”. Od Adwentu do Zesłania Ducha Świętego Orgelbüchlein to dosłownie kolekcja na każdą porę roku.
Jeśli już tu dotarłeś, dotarłaś...
Być może zainteresują Ciebie te miejsca w moim blogu: