Spis treści

Spis treści wpisu

W ramach corocznego festiwalu Solidarity of Arts odbył się w tym roku wyjątkowy bo z okazji 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej koncert.

Koncert wykonany został w historycznym obiekcie sakralnym Bazylice Mariackiej w Gdańsku. A głównym magnesem dla którego przybyły rzesze publiczności wypełniając po brzegi świątynię był sam Sir Neville Mariner. Wykonane zostało Requiem Wojenne Benjamina Brittena.



 
{tab=Requiem}
Requiem wojenne Benjamina Brittena to dzieło-protest
przeciwko wojnie, przemocy, agresji i bezsensownej śmierci. Britten
dedykował je pamięci czterech żołnierzy poległych na froncie II wojny
światowej. Fundamentem libretta są teksty poety-pacyfisty Wilfreda
Owena, żołnierza, który poległ pod koniec I wojny światowej. Dopełniają
je i nadają kształt Requiem wojennemu części łacińskiej mszy za
zmarłych. Chór chłopięcy i towarzyszące mu dźwięki organów kreślą świat
„czysty”, dziecięcy, wolny od wszelkiej przemocy; kierują ku sferze
metafizycznej.

Po raz pierwszy Requiem wojenne zabrzmiało
w Katedrze św. Michała w Coventry 30 mają 1962 roku . Ekumenizm
przesłania tego dzieła podkreśla fakt wykonania partii żołnierzy przez
Niemca – Dietricha Fischera-Dieskau oraz Anglika – Petera Pearsa,
partię sopranu śpiewała Heather Harper, a utworem dyrygowali Meredith
Davies i Benjamin Britten.

{tab=Soliści}

ANNA SAMUIL

Anna Samuil kreuje tytułowe role operowe w największych światowych teatrach operowych i festiwalach muzycznych – Deutsche Staatsoper Berlin, podczas Festiwalu w Edynburgu, Teatro alla Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Salzburg Festival, Norges Opera w Norwegii, Grand Theatre Luxembourg, Festival de Musique de La Reunion, L’Opéra National de Lyon i Staatsoper Hamburg.

JOHN DASZAK

John Daszak należy do grona najbardziej wszechstronnych brytyjskich tenorów nowej generacji. Dysponujący szerokim repertuarem operowym jest częstym gościem renomowanych teatrów operowych, Gości jako solista na deskach His roles range from Pinkerton, Puccini’s Des Grieux and Gustavus III to Enée Les Troyens Adolar Euryanthe and Alwa Lulu as well as several Janáček roles and appearances in new operas by Thomas Ades, David Sawer and Philippe Fénelon.Teatro La Scala, Bayerische Staatsoper, Royal Opera Covent Garden, Netherlands Opera, Welsh National Opera, Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Théâtre du Châtelet w Paryżu.

SIR NEVILLE MARRINER

Jest bezsprzecznie jednym z największych dyrygentów naszych czasów. W roku 2009, w roku 85. urodzin Sir Nevilla Marrinera muzyczny świat składa hołd wybitnemu artyście i jego dokonaniom.

Sir Neville Marriner jest założycielem w roku 1959 słynnego zespołu, Academy of St Martin in the Fields, który przyczynił się do odrodzenia muzyki barokowej w latach 60. Z dorobkiem ponad tysiąca wydań płytowych, z repertuarem od muzyki barokowej po współczesność, Academy of St Martin in the Fields, nie ma sobie równych co do ilości i jakości nagranych i wydanych płyt.

ARTUR RUCIŃSKI

Znakomity polski baryton zdobywający rozgłos i uznanie w Europie.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Knetiga, umiejętności wokalne doskonalił pod okiem bułgarskiego tenora Kałudi Kałudowa. Laureat wielu konkursów wokalnych, m.in. „The International Hans Gabor Belvedere Singing Competition” w Wiedniu oraz z Competizione dell’Opera w Treviso (Włochy).

Od 2001 roku Artur Ruciński współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewa czołowe role barytonowe (opery Mozarta, „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, rolę Figara w „Cyruliku Sewilskim” Rossiniego).

THE CHOIR OF NEW COLLEGE OXFORD

Chór Chłopięcy New College Oxford – jest jedną z chwał dziedzictwa muzycznego Anglii. William z Wykeham, który założył Winchester College i odbudował Zamek Windsor dla Edwarda III, był odpowiedzialny za tworzenie Kolegium i Chóru.
PAŃSTWOWY CHÓR FILHARMONII W MIŃSKU

Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku – o niebywałej popularności zespołu świadczy „topografia” miejsc koncertów – Niemcy, Hiszpania, Włochy, Litwa, Polska, Estonia, Austria, Holandia, Dania, Francja, Belgia, Luksemburg czy Barcelona, gdzie chór brał udział w wydarzeniach kulturalnych związanych z Igrzyskami Olimpijskimi 1992.
ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ IM. FRYDERYKA CHOPINA W GDAŃSKU

Orkiestra symfoniczna powstała wraz z filharmonią w roku 1945 roku. Obecnie Filharmonicy Gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń w Polsce.

{tab=Lista na YouTube}

{module 169}

{tab=Retransmisja}

Założeniem tej strony jest, aby bawić i wspierać tych którzy pomocy potrzebują najbardziej. Dlatego część materiałów dostępna jest dla zarejestrowanych użytkowników strony ClassiCafe.PL. Aby stać się członkiem strony należy dokonać paru prostych czynności.

  1. Dokonać wpłaty na dowolnie wybrany cel dobroczynny – Może to być fundacja Mimo Wszystko Anny Dymnej, Polska Akcja Humanitarna, np. projekt Pajacyk który zbiera fundusze na dokarmianie dzieci w polskich szkołach.

    Może to być oczywiście dowolny inny projekt dobroczynny jaki znasz, i Twoje przekonania wskazują że właśnie taki cel byś najchętniej wsparł. Naprawdę pełna demokracja w tym względzie.

    a) przesłać potwierdzenie wpłaty na ten cel pocztą tradycyjną, lub skan potwierdzenia na adres email administrator@classicafe.pl.

  2. Wpłacić dotację na ClassiCafe.PL przez PayPal w wysokości 10 złotych. Link dostępny ze strony głównej serwisu.
  3. Po odnotowaniu wpłat na te cele konto zostanie aktywowane, w drugiej kolejności poproszę Cię o wybranie dla siebie i przekazanie mi informacji o identyfikator jaki sobie wybierzesz do oferowanej poczty elektronicznej w domenie ClassiCafe.PL
  4. Skrzynkę pocztową oraz inne usługi w domenie ClassiCafe.PL dostarcza firma Google. A więc razem z dostępem otrzymasz także zestaw usług oferowanych przez Google w domenie ClassiCafe.PL
  5. Będą to: Skrzynka pocztowa, Strony internetowe, Kalendarz Google, Dokumenty Google.
  6. Po aktywacji konta, Twoje dotychczasowe dane logowania do serwisu będą ustawione na Twój adres logowania z domeny ClassiCafe.PL. A więc twój kontaktowy adres będzie Ty@classicafe.pl.
  7. W ten sposób stworzymy mechanizm i społeczność dobroczynną, wspólnie wspierając słuszne cele.
  8. Dzięki temu, gdy będzie nas więcej założymy komitet założycielski Stowarzyszenia Dobroczynnego.
  9. Będziemy się bawić, a potrzebujący będą mieć pożytek.

 

Zarejestruj się aby zobaczyć

  Spotkajmy się na szczycie

{reg}{flv}flv/warrequiemmariner{/flv}{/reg}

Dziękuję

PIOTR

{/tabs}

 

twój komentarz